PARTNER PORTALU
 • BGK

Zbudują osiedle wg planów z 1932 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim

 • PAP    4 lutego 2013 - 09:58
Zbudują osiedle wg planów z 1932 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim

Radni Ostrowca Świętokrzyskiego chcą by w granicach miasta powstało osiedle według założeń urbanistycznych z 1932 roku i popularnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego koncepcji "miasta-ogrodu".
"Idea miasta-ogrodu, która leży u podstaw tego złożenia polega na tym aby wpasować w naturę osiedle domów jednorodzinnych, a oprócz tego przygotować przestrzeń publiczną" - wyjaśnił naczelnik wydziału planowania i rozwoju Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. Marek Nowak.

Rada miasta już podjęła uchwałę o przystąpieniu do stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego północno-zachodniej części Ostrowca. "To właśnie tam przedwojenni urbaniści planowali realizację projektu opartego na koncepcji miasta-ogrodu", podkreślił Nowak.

Według obecnych założeń, osiedle składałoby się z około 500 domów. Według Nowaka, "będzie to wymagało wycięcia części roślinności, która powstała w sposób dziki, naturalny. Natomiast w miejscach, gdzie zieleń była uwzględniona w planach, a dziś jej tam nie ma planujemy dosadzenia nowych drzew."

Procedura przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla ostrowieckiego "miasta-ogrodu" może potrwać co najmniej rok, a samo rozpoczęcie inwestycji będzie zależało od kondycji budżetu. Miasto będzie musiało wybudować nowe drogi oraz uzbroić działki w niezbędne media.

Radni chcą przy budowie w jak największym stopniu uwzględniać założenie urbanistyczne z 1932 roku, jednak już wiadomo, że w nie każdym elemencie będzie to możliwe. "Był tam na przykład planowany basen, ale mamy już pływalnię w innym miejscu więc tutaj raczej nie powstanie taka inwestycja" - wyjaśnił Nowak.

W 1932 roku, kiedy powstały plany, Ostrowiec Świętokrzyski był dynamicznie rozwijającym się miastem w granicach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Od początku lat dwudziestych, dzięki licznym inwestycjom i powstającym nowym miejscom pracy, stale powiększał się zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Według historycznych źródeł, w latach trzydziestych miasto liczyło niewiele poniżej 30 tys. mieszkańców.

Koncepcja urbanistyczna "miasta-ogrodu" narodziła się w dziewiętnastowiecznej Anglii. Szczyt popularności osiągnęła w okresie dwudziestolecia międzywojennego, także w Polsce. Przykładami realizacji tej koncepcji są m.in. warszawski Stary-Żoliborz, osiedla w Podkowie Leśnej, Milanówku i częściowo w Konstancinie-Jeziornie.

Ostrowiec Świętokrzyski jest obecnie drugim pod względem liczby mieszkańców miastem województwa. Obecnie mieszka tam ok. 72 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • igor, 2014-03-05 22:17:27

  chory przedwyborczy pomysł, po prostu KIEŁBASA WYBORCZA, czy to już 1 kwietnia i mamy prymaprylis
 • ostrowiak, 2014-03-05 20:45:20

  W Ostrowcu Świętokrzyskim mieszka obecnie 43 tys. osób. Dane w artykule są podane z 2001 roku
 • Aga, 2014-03-05 10:33:00

  zdecydowanie nietrafiony pomysł. miasto jest na etapie wymierania i tworzenie dodatkowych miejsc mieszkalnych w niczym nie pomoże i jestem pewna że tylko nadwyręży budżet. trzeba się skupi najpierw na tworzeniu miejsc pracy lub turystyki lub czegoś co przyniesie dochód miastu, bo samym mieszkaniem ...ludzi się nie zachęci do pozostania w tym miejscu.czemu urząd miasta nie wpadł jeszcze na przeprowadzanie wnikliwych badań rynkowych? przy wsparciu ekspertów (nam na myśli prawdziwych ekspertów a nie ludzi którym się wydaje że wiedzą) można by tu wiele zdziałać. przede wszystkim trzeba pielęgnować to co mamy, bo bez tego Ostrowiec straci tożsamość. skoro musi nie daje rady zadbać o to co jest to skąd pomysł że powiększenie obszaru poprawi stan miasta? za jakiś czas pewnie też to popadnie w ruinę...  rozwiń