PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują park poświęcony słynnej trylogii

  • PAP    19 listopada 2012 - 16:38
Zbudują park poświęcony słynnej trylogii

Wiosną 2013 roku ruszy w Mielniku nad Bugiem (Podlaskie) budowa Parku Historycznego Trylogia, czyli sienkiewiczowskiej Stanicy Chreptiowskiej. Stanica - pierwszy element parku - ma być gotowa do końca 2014 r., ale turyści wcześniej będą mogli uczestniczyć w pokazach budownictwa drewnianego.
Stanica będzie miała obszar około jednego hektara. Jej głównym elementem będzie Dom Komendanta, a w nim sale dedykowane autorowi "Trylogii" Henrykowi Sienkiewiczowi oraz reżyserowi ekranizacji tego dzieła Jerzemu Hoffmanowi. W sąsiednich salach kinowych, konferencyjnych i multimedialnych odbywać sie spotkania mające na celu przybliżenie Rzeczpospolitej w XVII wieku.

Przed Domem Komendanta znajdować się będzie majdan, gdzie w towarzystwie osób poprzebieranych w historyczne stroje będzie można poznawać np. tajniki musztry wojskowej. Na terenie stanicy znajdą się także rekonstrukcje chat z epoki, m.in. kuźnia, w której będzie można odlewać kule muszkietowe, a nawet armatnie. Na wałach stanicy staną armaty.

Wójt Mielnika Adam Tobota poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku, że Park Historyczny Trylogia będzie miał za zadanie zachęcać do poznawania historii XVII wieku. Ma też pełnić funkcje rekreacyjne i ożywiać turystykę w makroregionie.

Władze Mielnika liczą, że rocznie park historyczny będzie odwiedzać około 80 tys. osób i przy takiej liczbie inwestycja nie powinna notować strat.

Pierwszy etap budowy Parku Historycznego Trylogia, czyli Stanica Chreptiów, ma kosztować 29,9 mln zł. 27 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Reszta to wkład własny gminy Mielnik.

Tobota powiedział, że gmina będzie w kolejnych latach zabiegać o dotacje na kolejne etapy. Cały park historyczny, który ma się mieścić na 21 hektarach ma kosztować około 120 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.