PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują rondo, by autobusy dojechały do osiedli

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 15:35

Za 2,1 mln zł na obrzeżach Olsztyna zostanie zbudowane rondo, które umożliwi dojazd autobusom do dwóch położonych peryferyjnie osiedli, na które teraz docierają jedynie busy.
W środę podpisano umowę na sfinansowanie inwestycji. Inwestycję finansować będą w równych częściach (po 210 tys. zł) powiat olsztyński, bo rondo powstanie na drogach należących do powiatu, miasto Olsztyn – mieszkańcami peryferyjnych osiedli są ludzie pracujący w Olsztynie i podolsztyńska gmina Stawiguda, której mieszkańcom nowy węzeł ułatwi dojazd do Olsztyna i pozwoli na korzystanie z komunikacji publicznej.

Pozostałe pieniądze na budowę tj. blisko 1,5 mln zł będą pochodziły z Unii Europejskiej. Rondo ma być gotowe w 2013 roku.

Starosta olsztyński Mirosław Pampuch uważa, że zbudowanie ronda „ukazuje praktyczny wymiar powstania aglomeracji olsztyńskiej”.

„Mieszkańcy Olsztyna chętnie osiedlają się na terenie powiatu olsztyńskiego. Jednak sam fakt zamieszkania nie jest równoznaczny z zerwaniem więzów zawodowych, czy z usługami, które świadczy miasto na rzecz mieszkańców. Funkcje powiatu, gmin i miasta wzajemnie się przeplatają. Dlatego, aby zoptymalizować wydawanie środków publicznych, warto współpracować” – powiedział starosta i dodał, że dzięki inwestycji ok. 2 tys osób mieszkających na osiedlu Zacisze będzie mogło korzystać w pełni z usług komunikacji miejskiej. Teraz jest to niemożliwe – brak infrastruktury sprawia, że autobusy nie mogą dojechać na te osiedla. Przewoźnicy wysyłają tam kilkunastoosobowe busy.

W Olsztynie od dawna toczy się dyskusja dotycząca tego, że na granicy gmin Olsztyn i Stawiguda powstały osiedla, ale bez niezbędnej infrastruktury, m.in. odpowiednio szerokich dróg, skrzyżowań, chodników, czy ulicznego oświetlenia. O te „dobra” upominają się systematycznie mieszkańcy peryferyjnie położonych bloków.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Koralgol, 2011-08-10 16:08:30

    niektóre inwestycje się spóżniają, ale były i są realizowane ... czasami w innym miejscu... niż chcieliby tego sami mieszkańcy - ale najważniejsze że są.