PARTNER PORTALU
  • BGK

Zburzą dwa ubiegłowieczne wiadukty

  • AW    8 sierpnia 2012 - 19:45
Zburzą dwa ubiegłowieczne wiadukty

Ruszyła przebudowa dwóch wiaduktów na ul. Powstańców Wlkp. w Jarocinie. To ostatni moment, by przejazdy zobaczyć w takiej formie, w jakiej zostały wybudowane w 1976 roku.
Jak donosi starostwo powiatowe, pierwszy z wiaduktów zostanie wyburzony pomiędzy 10-12 sierpnia, drugi na przełomie sierpnia i września. W ich miejsce powstaną nowe wiadukty umożliwiające przejazd samochodów powyżej 5 ton. W ten sposób władze powiatu chcą udrożnić ruch w centrum Jarocina.

Inwestycję realizuje firma Skanska S.A., która rozpoczęła prace18 lipca. W trakcie robót okazało się, że pracownicy odkryli nieznane kable, które nie widniały w żadnej dokumentacji.

- Było ich kilkanaście: energetyczne, telekomunikacyjne, światłowodowe, sterownicze - informuje Przemysław Musielak, członek Zarządu Powiatu w Jarocinie. To efekt czasów PRL-u, kiedy to zakładano kable, a nie zawsze znajdowały one potwierdzenie w dokumentach - dodaje P. Musielak.

Dopóki prace odbywały się pod wiaduktami, przejazd drogowy był otwarty, by jak najdłużej zapewnić drożność przejazdów. Ambitne plany inwestora i wykonawcy przewidują zakończenie inwestycji w połowie grudnia tego roku, dlatego prace są wykonywane do późnych godzin wieczornych, a także w weekendy.

- Mimo tych „niespodzianek" prace idą zgodnie z harmonogramem - uspokaja P. Musielak. 30 lipca całkowicie zamknięto ruch, a na całej długości sfrezowano nawierzchnię. Rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Pierwszy zdemontowany zostanie wiadukt WK2 (zlokalizowany od ul. Wrocławskiej).

Inwestycja będzie kosztowała ponad 12 mln zł i będzie finansowana z dotacji, jaką powiat jarociński pozyskał z Ministerstwa Infrastruktury (6,2 mln zł), wsparcia udzielonego przez gminę Jarocin (niespełna 1,7 mln zł) oraz ze środków własnych powiatu.

Przebudowa przy ul. Powstańców Wlkp. w Jarocinie będzie polegała na rozbiórce dwóch obecnie istniejących wiaduktów i wykonaniu ich od nowa, a także przebudowie odcinka drogi pomiędzy nimi wraz z towarzyszącymi dojazdami o łącznej długości 491,0 m.

Zmianie ulegną szerokości wiaduktów z obecnie wynoszących 10,7 m i 11,0 m na 16,4 m. Przebudowa wpłynie również na wzmocnienie konstrukcji jezdni. Ponadto wybudowane zostaną obustronne chodniki o szerokości 1,5 m oraz jednostronna ścieżka rowerowa o szerokości 2,0 m - informuje powiat jarociński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.