PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdziebło: ok. 20 mld zł na działania związane z rewitalizacją

  • PAP    24 marca 2014 - 16:53
Zdziebło: ok. 20 mld zł na działania związane z rewitalizacją

Ok. 20 mld zł trafi w najbliższych latach na działania związane z rewitalizacją, przede wszystkim pojmowaną kompleksowo, nie tylko infrastrukturalnie, ale też społecznie - zapowiedział w Katowicach wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.
Podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej rewitalizacji (szczególnie terenów poprzemysłowych) Zdziebło wskazał, że łączna kwota na działania rewitalizacyjne wyniesie w najbliższych latach ok. 20 mld zł.

"Ta kwota jest istotna, ale nie najważniejsza. Obejmuje ona bowiem nie tylko rewitalizację pojmowaną w najprostszym znaczeniu - by odnowić budynek, zrobić dobry chodnik i położyć nową drogę. Gdybyśmy szli w tym kierunku, moglibyśmy dać sobie spokój, bo z tego nie będzie żadnego efektu. Chodzi o wypełnienie treścią" - wskazał wiceminister.

Przypomniał, że pieniądze na rewitalizacje znajdą się w krajowym programie Infrastruktura i Środowisko oraz w regionalnych programach operacyjnych. W programach regionalnych projekty rewitalizacyjne będą dofinansowywane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego

Oznacza to preferencje dla łączenia typowych "twardych" inwestycji z tzw. działaniami miękkimi. Zgodnie z intencją ministerstwa mają to być bowiem kompleksowe przedsięwzięcia, które prócz infrastruktury obejmą też pobudzanie przedsiębiorczości, wsparcie samozatrudnienia, zapobieganie bezrobociu oraz rozwijanie systemu szkoleń i edukacji.

"Ten element szkoleń już w dotychczasowym programie Kapitał Ludzki, chociaż nie był duży, był mocno kontestowany - natomiast był potrzebny. Również w kontekście rewitalizacji należy o tym mówić, jak ludzie po tych szkoleniach potrafili sobie poradzić" - zaznaczył Zdziebło.

Przypomniał, że np. już w dotychczasowych projektach wsparcia dla nowej działalności gospodarczej - przed uzyskaniem środków na ten cel - najpierw trzeba było przejść co najmniej półroczne szkolenie z podstaw prowadzenia działalności. Podobny mechanizm ma być stosowany przy kompleksowych działaniach rewitalizacyjnych.

Ma temu sprzyjać konstrukcja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To nowy instrument, w ramach którego miasta i otaczające je gminy oraz władze województw mają wspólnie ustalać cele do osiągnięcia, wskazując inwestycje i działania do nich prowadzące. ZIT-y będą realizowane ze środków zawartych w regionalnych programach operacyjnych.

Zdziebło wskazał, że kierunek pożądanych działań rewitalizacyjnych ma wynikać m.in. z dwóch dokumentów programowych: Krajowej Polityki Miejskiej (obecnie trwają konsultacje tego dokumentu) oraz Narodowego Programu Rewitalizacji Miast (prace nad nim mają potrwać do końca br.). "Pracujemy także nad dokumentem, który przekazały nam m.in. Związek Metropolii Polskich i Śląski Związek Gmin i Powiatów, czyli nad założeniami ustawy rewitalizacyjnej" - zaznaczył Zdziebło.

Wiceminister podkreślił też, że nowe działania rewitalizacyjne, prócz pieniędzy europejskich i rządowych, powinny wykorzystywać fundusze prywatne - również w formule partnerstwa prywatno-publicznego. Aby upowszechnić to rozwiązanie, również w kontekście rewitalizacji, resort infrastruktury i rozwoju pracuje nad rozwiązaniami modelowymi. Zdziebło wymienił wśród nich budowę budynku sądu okręgowego w Nowym Sączu (w formule partnerstwa publiczno-prywatnego) czy spalarni w Poznaniu (PPP plus środki unijne).

"To kilka przykładów, dla których tworzymy kompleksową bazę dokumentów, instrukcji obsługi, wytycznych, całego tego osprzętu, który ma być ogólnodostępny w postaci strony internetowej" - wyjaśnił wiceminister. "To niezmiernie ważne w kontekście rewitalizacji, bo nie wszystkie takie działania będą mogły wpisywać się wprost do korzystania ze środków europejskich" - dodał.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.