PARTNER PORTALU
 • BGK

Żeglowna Odra: Rząd i samorządy jednomyślne ws. Odrzańskiej Drogi Wodnej

 • aw/PAP    17 października 2016 - 20:51
Żeglowna Odra: Rząd i samorządy jednomyślne ws. Odrzańskiej Drogi Wodnej
Minister Marek Gróbarczyk podczas rejsu Odrą spotkał się z przedstawicielami samorządu, amatorów i biznesu (fot.twitter.com/MGMiZS_GOV_PL)

• List intencyjny ws. zapewnienia wodnego transportu węgla dla należącej do PGE, rozbudowywanej Elektrowni Opole, podpisali m.in. szefowie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz spółki.
• Jak podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, to pierwszy krok do przywrócenia żeglugi śródlądowej na Górnej Odrze.
• Opolscy samorządowcy podpisali ponadto deklarację dotyczącą współpracy w działaniu na rzecz sprawności Odrzańskiej Drogi Wodnej.
Minister Gróbarczyk przypomniał, że na początku tego roku resort przygotował strategię rozwoju śródlądowych dróg wodnych, przede wszystkim rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej (ODW). "Dla nas to podstawowa droga o znaczeniu strategicznym. Dlatego też niezwykle ważną rolę pełni w niej Opole" - mówił minister. Wskazał, że Opole, które ma ogromną tradycję, rozwijało się m.in. dzięki Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Czytaj też: Odrzańska Droga Wodna: Odra będzie w pełni żeglowna

"Dzisiaj widzimy, jak bardzo ta część Polski jest uboga bez tego transportu. Dlatego też, przygotowując rozwiązania biznesowe - nie ideologiczne, biznesowe - chcieliśmy dziś zaproponować podpisanie listu intencyjnego pomiędzy ministerstwami a Polską Grupą Energetyczną na transport węgla do elektrowni w Opolu" - podkreślił Gróbarczyk.

"Jesteśmy przekonani, że do końca tego roku przygotujemy wszystkie warunki techniczne, ekonomiczne, aby można było zrealizować tę inwestycję (...) i jest to ten pierwszy krok: uruchomienie żeglugi śródlądowej właśnie do Opola" - zapowiedział minister.

Podpisany w poniedziałek list intencyjny dotyczy "stworzenia warunków racjonalnego i efektywnego wykorzystania możliwości żeglugowych Odrzańską Drogą Wodną do transportu węgla z kopalń śląskich do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oddział Elektrownia Opole".

Wszystkimi sygnatariuszami listu mają być: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, wojewoda opolski Adrian Czubak, prezes PGE Henryk Baranowski, wiceprezes PGE Paweł Śliwa oraz dyrektor Elektrowni Opole Bernard Ptaszyński.

W poniedziałek (17 października) opolscy samorządowcy podpisali ponadto deklarację dotyczącą współpracy w działaniu na rzecz sprawności Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Pytany w Opolu przez dziennikarzy o kolejne etapy czy kalendarz działań związanych z przywracaniem żeglowności na Odrze, minister Gróbarczyk wskazał, że "wszystko będzie zależało od masy ładunkowej i zapotrzebowania PGE na ten transport". "Z naszej strony, ze strony ministerstwa, chcemy przygotować przede wszystkim alimentację wody i ustabilizowanie bilansu wodnego. W związku z tym przygotowujemy do końca tego roku rozwiązania techniczno-ekonomiczne, aby można było rozpocząć tę żeglugę" - zapowiedział minister.

Warta prawie 11,7 mld zł budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole przekroczyła półmetek w połowie lipca br. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma być przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 - do końca marca 2019 r. Inwestycja w Opolu to największe obecnie przedsięwzięcie w polskiej energetyce. Po uruchomieniu nowych bloków Elektrownia Opole będzie potężną elektrownią systemową o łącznej mocy ponad 3,3 tys. megawatów. To prawie 8 proc. obecnego zapotrzebowania w kraju.

W poniedziałek Czubak ocenił m.in., że podpisanie listu intencyjnego to dowód, iż "strategia polskiego rządu odnośnie transportu rzecznego wchodzi w życie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Opolanin, 2016-10-18 15:18:37

  Do Obrońcy skrzeku: Odra została uregulowana 100 lat temu i tyle trwała na niej żegluga. Trzeba tylko regularnie ją pogłębiać. Kolega chyba ze wschoda.
 • Jola, 2016-10-18 09:39:05

  Do Obrońcy skrzeku: A może coś konkretniej? Lepiej żeby transport odbywał się po drogach niż po wodzie?
 • Obrońcy skrzeku, 2016-10-18 08:33:17

  Regulacja Odry w kierunku jej przystosowania do żeglugi zniszczy siedliska unikalnych roślin i zwierząt... Dobrze, że zachowaliśmy czarne stroje - teraz założymy z powrotem w proteście...