PARTNER PORTALU
 • BGK

Żegluga śródlądowa. Czy na Wisłę wrócą barki?

 • pt    18 kwietnia 2017 - 09:10
Żegluga śródlądowa. Czy na Wisłę wrócą barki?
Barka może pomieścić nawet 100 kontenerów. Jej maksymalne zanurzenie to 1,15 metra, (fot. kujawskopomorskie.pl/Rafał Modrzewski

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich.
• W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszy w kierunku Warszawy ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20 kontenerami.

• Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny

• Rejs odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy.

W ciągu 9 dni pchacz i barki pokonają 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew (20 kwietnia), Grudziądz (21 kwietnia), Bydgoszcz (22 kwietnia), Solec Kujawski (23 kwietnia), Toruń (24 kwietnia), Włocławek (25 kwietnia), Płock (26 kwietnia) i Nowy Dwór Mazowiecki - Modlin (27 kwietnia).
Powrót zajmie cztery dni, czyli tyle, ile realnie potrzeba na przebycie takiego odcinka.

Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny, pokazać możliwość przemieszczania towarów drogą wodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju (częściowo już teraz - w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego) oraz wspierać ideę powstania w regionie platformy multimodalnej.

Organizatorzy – wśród nich samorząd województwa oraz miasto Bydgoszcz – zaplanowali szereg wydarzeń na samej barce oraz znajdujących się na trasie miastach.

- W Kujawsko-Pomorskiem działamy aktywnie na rzecz popularyzacji transportu wodnego i gospodarczego wykorzystania rzek. Impulsem dla naszej gospodarki będzie z pewnością utworzenie w regionie platformy multimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżują się i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów. Nasz promocyjny rejs ma pokazać, że transport ładunków Wisłą jest możliwy w pewnym zakresie nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych - ­ tłumaczy marszałek województwa kujawsko - pomorskiego, Piotr Całbecki.

Na pokładzie odbędą się spotkania zespołów roboczych zajmujących się problematyką wodną, między innymi w sprawie międzynarodowych dróg wodnych E70 i E40, zagospodarowania Zbiornika Włocławskiego oraz Grupy Roboczej do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych przy Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W nadwiślańskich miastach zaplanowano imprezy integracyjne dla mieszkańców. Na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy (21 kwietnia, godzina 11.30) odbędą się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce, a także impreza plenerowa dla mieszkańców, podczas której będzie można obejrzeć prezentowaną w kontenerze wystawę „Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych”. Tego samego dnia (godzina 16) w bydgoskim Brdyujściu odbędzie się także pokazowy przeładunek kontenerów.

 Wyprawa będzie miała także aspekt badawczy. Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą specjalistyczne dane na temat szlaku, które wskażą zagrożenia dla prowadzenia żeglugi śródlądowej na tym odcinku Wisły, będą też przydatne przy opracowywaniu Studium Wykonalności dla Wisły i studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w regionie.

 Rejs odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy. Samorząd województwa wspólnie z władzami Bydgoszczy opracują też w ramach projektu studium wykonalności portu multimodalnego na Wiśle, zlokalizowanego pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • RKM, 2017-04-26 11:29:38

  Dopóki Plock będzie nadal Tak fatalnie!!! skomunikowane z resztą kraju to Nadal będzie To tylko Mazowiecka Dziura... Gdzie inwestycje komunikacyjne które przyciągną Inwestorów...???
 • Tedi, 2017-04-20 12:57:35

  Może ograniczy to chorą ilość tirów na drogach.
 • Zorientowany , 2017-04-18 20:21:06

  Zweryfikujcie informacje o lokalizacji , bo nie ma zgody w Bydgoszczy na pisanie ze będzie pomiędzy. Będzie w Bydgoszczy.