PARTNER PORTALU
  • BGK

Zespół pałacowo-parkowy w Kłóbce odzyska blask

  • PAP    17 sierpnia 2013 - 08:00

Zrujnowany zespół pałacowo-parkowy rodu Orpiszewskich w Kłóbce zostanie wkrótce przywrócony do stanu swojej świetności. W odnowionym budynku znajdzie się muzeum dokumentujące kulturowe i patriotyczne tradycje kujawskiej szlachty.
"Nieruchomość, kupiona latem 2010 r. przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego była zrujnowana, podobnie jak okalający ją ogród. Staramy się, by XIX-wieczny dworek odzyskał wkrótce dawny blask i stał się cennym zabytkiem ukazującym bogatą kulturę i tradycje kujawskiej szlachty" - zapowiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Na administratora obiektu wyznaczono włocławskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które dzięki przyznanej przez samorząd województwa dotacji prowadzi już konserwację zabytkowych przedmiotów, które będą eksponowane w odbudowywanym dworze. W tym roku na samą odbudowę dworu samorząd województwa przeznaczył ponad 4,7 mln złotych.

"Jeszcze przed nastaniem zimy w budynku zakończą się zewnętrzne prace budowlane i zostaną zamontowane okna i drzwi. Zaraz potem ekipa remontowa rozpocznie prace wewnątrz: kładzenie tynków i montaż stolarki oraz ogrzewania, a w przyszłym roku rozpocznie się zagospodarowywanie i odtwarzanie walorów estetycznych parku okalającego dwór" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego założenia dworskiego zakończono w 2011 roku. Przeprowadzono wtedy prace melioracyjne wokół zbiornika wodnego na rzece Lubieńce, który stanowił zaplecze młyna wodnego funkcjonującego w tym miejscu już w XV wieku lub wcześniej. Potrzebne na ten cel fundusze - 380 tys. zł - przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku gromadzi już eksponaty do odrestaurowywanego dworu i przywraca im dawny wygląd. Dotychczas odnowiono około pół setki różnorodnych mebli.

"Dzięki wsparciu samorządu wojewódzkiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ostatnio poddano konserwacji zabytkowe meble i siodło paradne oraz pianino z II połowy XIX wieku. Instrument, na którym grała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, zostanie zaprezentowany na wystawie poświęconej jej osobie" - dodała Krzemińska.

Docelowo dwór i park w Kłóbce ma stać się centralnym punktem powstającego Muzeum Wsi Kujawskiej i tworzonego w jego ramach Muzeum Szlachty Kujawskiej. Podstawą muzeum ma być skansen wiejski (utworzony w 1993 r.), który rocznie odwiedza ponad 20 tys. osób, oraz dwór Orpiszewskich wraz z otaczającym go parkiem, położone w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego.

Dwór z XIX wieku przez lata pozostawał w stanie ruiny, a pobliski park w stylu angielskim - zajmujący ponad 7 hektarów - był przez lata zaniedbywany. Teren, na którym znajduje się zespół dworsko-parkowy, słynął z krajobrazu, określany był w literaturze na przełomie XIX i XX wieku jako "Perła Kujaw". W Kłóbce mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina, która była też muzą Juliusza Słowackiego.

Do muzeum szlachty, które udokumentuje życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi m.in. mienie podworskie z całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego.

Zakończenie całkowitej odbudowy zespołu dworsko-parkowego i jego adaptację do celów muzealnych przewidziano na rok 2014.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.