PARTNER PORTALU
  • BGK

Zespół Śląsk przebuduje swą siedzibę

  • PAP    9 października 2011 - 14:16
Zespół Śląsk przebuduje swą siedzibę

Do końca 2013 r. zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie - siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - będzie odnowiony i zmodernizowany ze środków unijnych. Remonty nie zakłócą codziennej pracy zespołu, jednak część imprez trzeba będzie przenieść poza jego siedzibę.
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny od 55 lat ćwiczy i pracuje w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie koło Lublińca (Śląskie). Wokół pochodzącego z siedemnastego wieku obecnie neoklasycystycznego pałacu rozpościera się 12-hektarowy park w stylu angielskim.

W ciągu najbliższych dwóch lat pałac zostanie wyremontowany i dostosowany do potrzeb działalności Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Po zakończeniu prac obiekt będzie można też zwiedzać. Odnowiony zostanie przypałacowy park, jeden z niewielu w Polsce, które mogły starać się środki UE na rewitalizację. Park zachował się bowiem w takim stanie, że możliwe będzie przywrócenie jego historycznego kształtu.

Jak poinformował koordynator projektu Mariusz Zuzel, ponad tydzień temu podpisano umowę na realizację prac, które zamkną remonty, trwające już od dobrych kilku lat w pałacu i parku. Wykonawcą będzie częstochowska spółka Przemysłówka.

W przetargu, w którym startowało ośmiu oferentów - zespół ze względów formalnych odrzucił dwie tańsze oferty. Podpisany ostatecznie z Przemysłówką kontrakt opiewa na ponad 38 mln zł. O przekazaniu 25 mln zł ze środków unijnych zdecydował już w ub. roku minister kultury; pozostałą część zapewni urząd marszałkowski woj. śląskiego, do którego należy zespół.

Zbliżające się remonty zaplanowano tak, by zminimalizować ich skutki dla bieżącej pracy zespołu. Artyści będą ćwiczyć i przygotowywać się - jak dotąd - w wyremontowanych już przypałacowych obiektach, m.in. w domu pracy twórczej i budynku widowiskowo-dydaktycznym. Niemożliwe będą natomiast wydarzenia w samym pałacu - trzeba będzie im znaleźć inne lokalizacje.

W ramach robót w pałacu przywrócone zostaną: pierwotny kształt wejścia od strony parku i przedwojenna postać pałacowej wieży, w formie kopuły z tarasem oraz zegarem w południowej ścianie. W trzonie wieży i nieużytkowanym dotąd poddaszu powstaną miejsca noclegowe. W pałacowych skrzydłach przebudowane zostaną pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne, sanitarne i komunikacyjne. Wyremontowane zostaną pracownia kostiumów i szwalnia.

W łączniku głównych skrzydeł pomieszczenia na parterze i piętrze zostaną przebudowane na pokoje gościnne, natomiast poddasze - na salę wystawową do ekspozycji obrazów i rzeźb. Sala ta będzie równocześnie przejściem między poddaszem lewego i prawego skrzydła, gdzie powstaną kolejne pokoje dla gości. Łącznie po remoncie w pałacu i okolicznych obiektach będzie ok. 120-130 miejsc noclegowych.

Prócz tego przebudowane zostaną sieci uzbrojenia podziemnego - 600 metrów kanalizacji sanitarnej, 1,4 km kanalizacji deszczowej, 1,2 km wodociągów i 7,9 km sieci komunikacyjnej i 5,9 km - sieci energetycznej wraz z oświetleniem terenu. Zmodernizowany zostanie budynek gospodarczy - z kilkoma stanowiskami dla obsługujących zespół autobusów i ciężarówek.

W ramach projektu odnowione zostaną też przypałacowy park i staw. Wycięte będą chore drzewa, a pozostałe zostaną poddane pielęgnacji; zaplanowano również zostaną nowe nasadzenia. Parkowy staw będzie wyczyszczony, a jego brzegi umocnione. Wymienione zostaną stare nawierzchnie (łącznie 17 tys. m kw.), a przy alejkach staną nowe ławki i kosze na śmieci.

Zuzel przypomniał, że w pierwszym etapie modernizacji siedziby "Śląska" - współfinansowanej z unijnych środków na lata 2004-2006 - m.in. częściowo przebudowano jedno ze skrzydeł pałacu. Wyremontowano tam reprezentacyjne sale: zieloną, kominkową i balową, odnowiono i doposażono część bazy noclegowej. Odbudowany został też dom pracy twórczej, powstała nowa stacja energetyczna. Jeszcze wcześniej - ze środków funduszu ochrony środowiska - przebudowano kotłownię i ogrzewanie obiektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TEresa, 2011-10-09 22:59:49

    Ale mi nowość Platformy!!! Było to juz dawno zaplanowane za dyr.Pastucha(bezpartyjnego!) ale teraz za POlszewika wielkie halo!!!