PARTNER PORTALU
  • BGK

Zgoda na budowę zbiornika Racibórz Dolny

  • PAP    20 listopada 2012 - 12:38
Zgoda na budowę zbiornika Racibórz Dolny

W najbliższy poniedziałek, 26 listopada, wojewoda śląski uroczyście wyda zgodę na budowę zbiornika Racibórz Dolny.
Po uzyskaniu tej decyzji inwestor będzie mógł ruszyć z pracami w terenie. Jak poinformował dyrektor wydziału infrastruktury w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Igor Śmietański, przed wydaniem zgody zaplanowano seminarium poświęcone roli i dotychczasowej historii przygotowań do budowy zbiornika.

Na uroczystości mają pojawić się m.in. przedstawiciele resortu administracji oraz zainteresowani przedsięwzięciem wojewodowie sąsiednich województw. Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego „Programu dla Odry 2006".

Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Inwestycję trapią liczne opóźnienia.

W ostatnim czasie zakończyły się postępowania środowiskowe, m.in. ponowna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko. 4 października regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach wydał postanowienie o uzgodnieniu warunków realizacji budowy.

Potem sprawa trafiła do wojewody, który w trybie specustawy powodziowej przygotowuje decyzję ws. zgody na budowę. Po uzyskaniu zgody na budowę - z rygorem natychmiastowej wykonalności - inwestor, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, będzie mógł prowadzić czynności w terenie. Jeszcze jesienią będzie możliwe rozpoczęcie procesu przygotowawczego do inwestycji, obejmującego m.in. wycinkę drzew. Równolegle inwestor powinien ogłosić procedurę przetargową.

Na wiosnę mogłyby ruszyć prace ziemne. Wówczas zakończenie inwestycji byłoby możliwe do końca 2015 r. Po 26 listopada śląski urząd wojewódzki będzie jeszcze nadzorował kwestie związane z przeniesieniem własności części nieruchomości pod budowę zbiornika na rzecz Skarbu Państwa w trybie administracyjnym - za odszkodowaniem.

Wywłaszczenia obejmą ok. 300 podmiotów - łącznie kilkanaście nieruchomości zabudowanych oraz ok. 600 działek niebudowlanych. Wartość przejmowanych nieruchomości będą ustalać rzeczoznawcy. Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań, obejmujący powierzchnię 26 km kw. gotowych na przyjęcie fali powodziowej. Jego pojemność wyniesie 185 mln metrów sześc. wody.

Koszt inwestycji to 1,7 mld zł. Według założeń około 300 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej, a reszta z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz z budżetu państwa - rząd zagwarantował równowartość 250 mln euro. Według wcześniejszych informacji, jeżeli zbiornik nie powstanie do 2015 r., inwestycji może grozić utrata środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Starszy, 2012-11-20 15:44:23

    Czy to aż potrzeba szumu medialnego przy uroczystościach przy wydawaniu zgody na budowę zbiornika, podczas gdy ten zbiornik powinien być już mocno zaawansowany w budowie. Tam ludzie drżą o swoje mienie. Moim zdaniem to wszystko za długo trwa.