PARTNER PORTALU
  • BGK

Zieleń w miastach ma znaczenie. Tylko jak ją zaplanować?

  • Housemarket.pl    7 września 2017 - 12:02
Zieleń w miastach ma znaczenie. Tylko jak ją zaplanować?
fot.pixabay

Czy Warszawa, ograniczając ruch samochodów, idzie we właściwym kierunku? Dlaczego zieleń i tworzenie publicznych terenów na Służewcu jest tak istotne? Opinią dzieli się Florian Frotscher, główny architekt londyńskiej pracowni Make Architects, mieszkaniec Warszawy.
Warszawski Służewiec jest poprzemysłową dzielnicą biurową, w której pracuje 100 tys. osób. Przez ponad 20 lat rozwijał się chaotycznie, a dziś stoi u progu zmian w kierunku atrakcyjnej wielofunkcyjnej dzielnicy. Władze miasta poprawiają transport i infrastrukturę, powstaną atrakcyjne place miejskie i tereny zieleni, wprowadzają się mieszkańcy, przełamując monokulturę.

- Mix funkcji biurowych, handlowo-usługowych i mieszkaniowych jest konieczny, aby stworzyć żyjący całą dobę i bezpieczny fragment miasta, unikając gettoizacji przestrzeni miejskiej. Ważne jest także rozsądne tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które pozwalają zarządzić oczekiwaniami wielu interesariuszy. Z naszego doświadczenia wynika, że istnieje duże ryzyko niepowodzenia każdego projektu, który dynamicznie się rozwija, ale jest monofunkcyjny - twierdzi Florian Frotscher.

Jak dodaje, zrównoważony rozwój musi odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności.

- Wprowadzanie terenów zieleni jest niezwykle istotne i najbardziej skuteczne, jeśli uda się je połączyć z już istniejącymi obszarami. Tworzenie zielonych szlaków, po których można spacerować czy biegać znacznie podnosi jakość życia i pracy. Dodatkowym czynnikiem sukcesu jest ich umiejętne włączenie zieleni do sieci miasta. Tereny zielone wcale nie muszą być rozległe. Wąski, ale dobrze połączony park, ulokowany np. obok kanału, może być o wiele bardziej atrakcyjny niż większe, ale pojedyncze zielone wyspy - podkresla architekt

Tereny zielone wcale nie muszą być rozległe. Wąski, ale dobrze połączony park, ulokowany np. obok kanału, może być o wiele bardziej atrakcyjny niż większe, ale pojedyncze zielone wyspy.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.