PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra: Miasto rewitalizuje parki

  • aw/pap    28 kwietnia 2017 - 09:36
Zielona Góra: Miasto rewitalizuje parki
Park Sowińskiego położony jest w centralnej części miasta (fot.pixabay)

Ponad 4,5 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja parku Sowińskiego w Zielonej Górze. To kolejny projekt związany z terenami zielonymi w Winnym Grodzie. Niebawem ruszy modernizacja Winnego Wzgórza, podpisano też umowę na wykonanie rewitalizacji parku w Ochli.
• Ponad 4,5 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja parku Sowińskiego w Zielonej Górze.

• To kolejny projekt związany z terenami zielonymi w Winnym Grodzie.

• Niebawem ruszy modernizacja Winnego Wzgórza, podpisano też umowę na wykonanie rewitalizacji parku w Ochli.

 

Park Sowińskiego położony jest w centralnej części miasta. Zajmuje powierzchnię około 2 ha w niecce na terenie o wysokim poziomie wody gruntowej. Jest tam kilka ciągów pieszych i ścieżka rowerowa.

Głównym elementem kompozycyjnym w parku jest plac z pomnikiem, znajdujący się w sąsiedztwie alei Konstytucji 3 Maja. Ma on charakter reprezentacyjny. Na terenie parku znajduje się boisko ogrodzone siatką, plac zabaw dla dzieci oraz zbiornik wodny będący w przeszłości ujęciem wody dla fabryki - Polska Wełna.

Woda wybijająca ze stawu jest przelewem wyprowadzana do kanalizacji ogólnospławnej, co szczególnie w miesiącach wiosennych i po dłuższych opadach deszczu sprawia, że część parku jest podtapiana. Natomiast mała architektura jest w kiepskim stanie.

Rewitalizacja ma rozwiązać problemy z nadmiarem wody oraz odmienić wygląd parku, tak by stał się miejscem estetycznym i przyjaznym dla mieszkańców.

W planie jest m.in. wykonanie nowych ścieżek parkowych i placyków wypoczynkowych, zagospodarowanie stref wejściowych do parku czy wymiana wyposażenia - ławek, śmietników tablic informacyjnych.

W parku zostanie zamontowane nowe, ozdobne oświetlenie i odnowiony pomnik. Także trawniki i rabaty będą odnowione, zostaną wykonane nowe nasadzenia.

Teren przy zbiorniku zostanie udostępniony do wypoczynku dla mieszkańców poprzez budowę tarasów drewnianych, platformy wypoczynkowej w pobliżu lustra wody oraz różnorodne nasadzenia zieleni ozdobnej.

Istotnym elementem nowego zagospodarowania jest fontanna zlokalizowana na placu przy pomniku. Będzie to system dysz w rodzaju gejzerów w nawierzchni placu, które z regulowaną intensywnością będą zamgławiały powietrze w obrębie placu. Fontanna ma za zadanie poprawić jakość powietrza i podnieść atrakcyjność obiektu.

W parku będą elementy przyrodnicze takie jak: poidła dla zwierząt, karmniki dla ptaków, budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy czy domki lęgowe dla owadów.

Zakończenie wszystkich prac przewidziano na kwiecień przyszłego roku.

Rewitalizacja Winnego Wzgórza będzie kosztowała ponad 8 mln zł. To jedno z najbardziej znanych miejsc w tym mieście i dowód wiekowych tradycji winiarskich. Na wzgórzu znajduje się słynna zielonogórska Palmiarnia. W mijającym tygodniu miasto podpisało także umowę na rewitalizację parku w Ochli. Wartość tego zdania to ponad 1,8 mln zł.

Wykonawcą tych inwestycji jest firma Exalo Drilling. Miasto zrealizuje zadania z dużym udziałem pieniędzy unijnych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.