PARTNER PORTALU
 • BGK

Zielona Góra, PKP: Nowe perony, monitoring i informacja pasażerska na stacji

 • PAP/AT    1 lutego 2016 - 16:26
Zielona Góra, PKP: Nowe perony, monitoring i informacja pasażerska na stacji
Trwają prace przy peronie nr 2, na którym już została wymieniona nawierzchnia (fot.plk-sa.pl)

• PKP PLK zainwestuje 24 mln zł w stację kolejową w Zielonej Górze.
• Powstaną nowe perony, system informacji pasażerskiej, windy, oświetlenie i monitoring.
• Pod koniec lutego rozpocznie się remont przejścia podziemnego między peronami nr 1 i nr 2.
"PKP PLK na przebudowę stacji przeznaczyły 24 mln zł" - poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec.

Siemieniec przekazał, że prace prowadzone są zgodnie z planem. Podróżni już korzystają z nowego peronu 1A, który jest wydłużeniem peronu nr 1 w kierunku dworca PKS. Zapewnia on dodatkową obsługę pociągów.

Rzecznik dodał, że trwają prace przy peronie nr 2, na którym już została wymieniona nawierzchnia. Podróżni zyskają wygodne ławki, pojawi się czytelne oznakowanie, tablice informacyjne, kosze, nowoczesny system nagłośnienia oraz oświetlenie i monitoring. Modernizacja wszystkich peronów zakończy się latem.

Natomiast pod koniec lutego rozpocznie się remont przejścia podziemnego między peronami nr 1 i nr 2. W tunelu pojawi się pochylnia dla rowerzystów oraz dwie windy, które ułatwią podróżowanie niepełnosprawnym i osobom z wózkami dziecięcymi. Zainstalowany zostanie monitoring.

"Dzięki temu Zielona Góra będzie miała taki standard, jaki wprowadza PLK na wszystkich stacjach" - podkreślił rzecznik PKP PLK.

Ponadto, w obrębie stacji w celu usprawnienia ruchu pociągów wyremontowano tory i sieć trakcyjną oraz wymieniono rozjazdy. Ułożono nową nawierzchnię na przejeździe kolejowym przy ul. Zagłoby.

Przebudowa stacji Zielona Góra prowadzona jest w ramach modernizacji linii kolejowej z Wrocławia do Szczecina - tzw. Nadodrzanki. Wykonawcą inwestycji jest firma ZUE S.A. z Krakowa.

Dzięki porozumieniu PKP PLK i miasta Zielona Góra, modernizacja peronów na stacji to tylko jeden z elementów wspólnych inwestycji. Kolejnym będzie przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Stefana Batorego, który obecnie stanowi "wąskie gardło" dla transportu autobusowego. Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla planów miasta, czyli budowy dużego centrum przesiadkowego w pobliżu dworca kolejowego i integrację systemu transportowego.

Druga z inwestycji dotyczy przedłużenia tunelu o dodatkowe 25 metrów do ulicy Towarowej. Dzięki tym pracom podróżni zyskają wygodne i komfortowe przejście pod torami, a mieszkańcy bezpieczny łącznik z drugą stroną miasta. Trzecia z inwestycji to budowa nowego, pełnego zadaszenia peronów.

Przebudowa wiaduktu, przedłużenie tunelu i budowa zadaszenia rozpocznie się w 2017 roku. Łączny koszt wszystkich inwestycji wyniesie 22 mln zł.

Rzecznik zaznaczył, że w efekcie realizowanych inwestycji pociągi dojadą do Zielonej Góry sprawniej, poprawi się także komfort i bezpieczeństwo pasażerów.

Prace prowadzone na stacji Zielona Góra to jedno z wielu przedsięwzięć w ramach prowadzonego przez PLK wielkiego programu inwestycyjnego obejmującego gruntowną modernizację infrastruktury w całym kraju. Jednym z jego najważniejszych elementów jest rozwój transportu kolejowego w wymiarze lokalnym i aglomeracyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.