PARTNER PORTALU
  • BGK

Zimowe prace na drogach

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    9 lutego 2012 - 12:36
Zimowe prace na drogach

127 kilometrów dróg z uporządkowanymi poboczami i 89 km po wycince drzew i krzewów to ubiegłoroczne liczby wykonanych prac przy świdnickich powiatowych drogach.
Prace te kontynuowane są także w styczniu i lutym. Tylko w tym roku uporządkowano już 8 kilometrów powiatowych tras. Mimo okresu zimowego pogoda pozwala na prowadzenie prac porządkowych przy powiatowych drogach. Oprócz działań w ramach „akcji zima” brygady Służby Drogowej Powiatu Świnickiego tylko w styczniu i lutym wycięli już 3 km poboczy i „odkrzaczyli” ponad 5 km rowów i przydrożnych skarp.

– Obecnie prace prowadzone są w miejscowości Lasek i Gościsław na odcinku od drogi krajowej nr 5 w kierunku powiatu średzkiego oraz na drodze Strzegom – Żólkiewka. Wcześniej odkrzaczyliśmy odcinek Sady-Biała. – mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. – Dzięki tym pracom poprawia się widoczność na drogach, jest więc zdecydowanie bezpieczniej.

Dodatkowo ścinka poboczy, korekta drzew i krzewów czy usunięcie suchych gałęzi zabezpiecza drogi przed gromadzeniem się wody. – Woda jest podstawowym czynnikiem, który w największym stopniu niszczy nawierzchnię. Nawet dobrze zaprojektowana i wykonana droga może po pewnym czasie ulec szkodliwym działaniom wody i mrozu. Dlatego tak bardzo zwracamy uwagę na systematyczne pielęgnowanie i porządkowanie poboczy w myśl zasady, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. – dodaje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, odpowiedzialna za powiatowe drogi.

Ścinki poboczy wykonuje się ze spadkiem poprzecznym w kierunku rowu, co pozwala na odprowadzenie wód opadowych i powierzchniowych poza korpus drogi. Woda powoduje bowiem największe zniszczenia właśnie w nawierzchni. Przenika do szczelin i spękań nawierzchni, rozluźnia i niszczy jej spójność. Przy obecnych ujemnych temperaturach współdziałanie mrozu i wody powoduje pojawianie się wysadzin i przełomów, co zagraża bezpieczeństwu na drogach. – A tego zdecydowanie chcemy uniknąć. – podkreśla Marek Olesiński.

Prace porządkujące powiatowe pobocza będą kontynuowane. Ujemne temperatury nie przeszkadzają bowiem w ich prowadzeniu w okresie zimowym.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.