Zjazd z powiatowej drogi za zgodą zarządcy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 12-06-2013
  • drukuj
Wójt ustalił warunki budowy zjazdu z drogi powiatowej na prywatną posesję. Sąd ocenił jednak, że do tego potrzebna jest decyzja zarządcy drogi.
Zjazd z powiatowej drogi za zgodą zarządcy

Jak informuje "Rzeczpospolita" na wniosek właściciela działki wójt ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zjazdu indywidualnego na działkę z drogi powiatowej. Uznał, że spełnione zostały wszystkie warunki wyliczone w art. 61 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (sygn. akt: II SA/Ke 180/13).

Właścicielka sąsiedniej  działki wniosła odwołanie, bo jej zdaniem lokalizacja  zjazdu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego zjazdu na jej działkę może ograniczać możliwość użytkowania jej drogi - podaje "Rz".

Samorządowe kolegium odwoławcze uznało, że decyzja wójta wydana została zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - donosi "Rz". - Zgodnie z art. 52 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy ustalenie warunków zabudowy następuje na wniosek inwestora. W ocenie SKO wniosek był kompletny i spełniał wymagania prawne.

Sąsiadka zaskarżyła decyzję do WSA w Kielcach, który uchylił decyzję wójta i SKO. Uznał, że w sprawie nie uwzględniono istoty zadania inwestycyjnego i nie zastosowano właściwych przepisów. We wniosku o warunki zabudowy podano, że sprawa dotyczy zjazdu z działki na drogę, a na to, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, konieczne jest zezwolenie zarządcy drogi - wyjaśnia "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE