PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana ustawy o PPP rozpowszechni tę formułę

  • GK    6 marca 2012 - 12:54
Zmiana ustawy o PPP rozpowszechni tę formułę

Jak zwiększyć popularność partnerstwa publiczno-prywatnego? Szansą może być szykowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zmiana przepisów ustawy o PPP.
Tak uważają eksperci Pracodawców RP. – Nowelizacja ma uporządkować zasady stosowania prawa zamówień publicznych i ustawy o koncesji oraz uregulować kwestię wstępowania podmiotów finansujących w miejsce partnera prywatnego – przypominają.

Czytaj też: Należy się spodziewać wysypu projektów PPP

Podkreślają jednocześnie, że konieczne jest jednoznaczne określenie, że procedury przewidziane w ustawie koncesyjnej oraz w PZP mają zastosowanie wyłącznie do etapu wyboru partnera prywatnego, a nie do etapu realizacji projektu.

– W ten sposób wyeliminuje się takie problemy, jak np. konieczność zmiany trybu wyboru partnera prywatnego w sytuacji, gdy w trakcie postępowania zmieniły się zasady jego wynagradzania – tłumaczą eksperci Pracodawców RP.

Wśród przyczyn małej popularności PPP wymienia się też m.in. zasady zaliczania zobowiązań z tytułu tych umów do długu publicznego. – Przedsiębiorcy tłumaczą nikłe zainteresowanie projektami PPP brakiem zrozumienia zasad funkcjonowania rynku przez podmioty publiczne. Skarżą się na trudne negocjacje z urzędnikami, którzy nie są przygotowani do stosowania tej formuły – mówią eksperci Pracodawców RP.


Według ekspertów, zmiany, które będą sprzyjać swobodzie umów i możliwości indywidualnego dostosowywania warunków, mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania formułą PPP wśród partnerów publicznych i prywatnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wow, 2012-03-06 17:34:12

    To jakaś piramidalna bzdura. Państwo Polskie zamiast tworzyć Fundusz Gwarancyjny, który wspierałby inwestycje chce fundować nam nowy "szum" - kolejne roczne uzgadniania martwych zapisów. Wszystkie one zakładają, że jesteśmy bogaci i stać nas na wszystko. A problem tkwi w tym, ze jak gminy ...zadłużyły się przy porządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej, to już ich nie stać na nowy układ ciepłowniczy. W międzyczasie ostatnie grosze wydaje (a jakże) na wkład własny dotacji unijnej do fontann i skwerków i zegarów miejskich ...bo przecież były wybory, a co wyborce obchodzi jakaś oczyszczalnia! Skwerek, latarnie stylowe, bruki nowe - o! To co innego... Tymczasem władze samorządowe działają jak pies ogrodnika - do sotatniej złotówki w budżecie będą bronić własności komunalnej, aż się te spółki zawalą...  rozwiń