PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

  • PAP    12 marca 2014 - 08:16

- Remont i udostępnienie zwiedzającym piwnic, reorganizacja tras zwiedzania oraz urządzenie sali wystaw czasowych w tzw. Komorze Palowej, gdzie dziś działa restauracja - to główne zmiany, jakie zaplanowano w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.
O planach poinformował na konferencji prasowej Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które ma swoją siedzibę w Ratuszu.

Jak wyjaśnił, wszystkie zmiany służyć mają uatrakcyjnieniu oferty muzeum i powiększeniu jej powierzchni wystawienniczej. W tym celu muzeum chce przede wszystkim udostępnić zwiedzającym ratuszowe piwnice. Aby było to możliwe, placówka musi najpierw zakończyć projekt związany z osuszeniem tych pomieszczeń - prace nad nim trwają, i przeprowadzić remont.

Muzeum powiększy się też o pomieszczenia restauracji "Palowa", działającej od wielu lat w ratuszowych wnętrzach, w tym w tzw. Komorze Palowej. "Z końcem roku kończy się umowa najmu tych sal i nie zostanie ona przedłużona" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Monika Kryger. Placówka zamierza urządzić w tych pomieszczeniach szatnię, kasy i sklep.

Dzięki zagospodarowaniu na cele muzealne pomieszczeń po restauracji, możliwe będzie przeniesienie do sąsiadującego z dzisiejszą "Palową" przejazdu bramnego, główne wejście do placówki. Jednocześnie, w Sieni Głównej Ratusza, gdzie dziś mieści się szatnia, można będzie urządzać wystawy. "Chcemy tam umieścić ekspozycję, która opowie o historii gdańskich herbów" - wyjaśnił Koperkiewicz.

Dodał, że planowane zmiany pozwolą zwiększyć powierzchnię użytkową Muzeum z 1100 do około 1900 metrów kwadratowych i wprowadzić nową, atrakcyjniejszą trasę zwiedzania. Prace nad poszczególnymi pomieszczeniami będą się odbywać stopniowo, a nowa trasa w pełnym kształcie ma zostać uruchomiona przed sezonem turystycznym w 2015 r.

Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Mierzący ok. 80 metrów wysokości obiekt to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ona ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki i Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku, kiedy powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. Od połowy XV w. do 1921 r. obiekt pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji.

W połowie XVI wieku dużą część budynku zniszczył pożar. Przy okazji odbudowy ratusz rozbudowano, już w stylu renesansowym. Wówczas obiekt zyskał dzisiejszy kształt. Na ratuszowej wieży postawiono nowy hełm, a na iglicy posadowiono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano też zespół 14 grających dzwonów, zwany carillonem, który potem rozbudowywano (dziś carillon ma 37 dzwonów). W tym czasie wyposażono też i ozdobiono m.in. najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia budowli - Wielką Salę Rady i Wielką Salę Wety.

W 1945 roku ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ubiegłego wieku udało się m.in. odtworzyć wieżę i wieńczącą ją figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku, kiedy to utworzono w nim miejskie muzeum. Rocznie Ratusz odwiedza około 80 tysięcy turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.