PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizowane skrzyżowanie w Kurnosie

  • www.fakty.bai.pl (mw)    7 września 2011 - 18:34
Zmodernizowane skrzyżowanie w Kurnosie

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania w Kurnosie. Zmodernizowane skrzyżowanie na drodze powiatowej z Nowego Światu do Chabielic przeszło odbiór techniczny.
Jak mówi Tomasz Kijanka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, skrzyżowanie w Kurnosie to jedno z najważniejszych skrzyżowań na drogach powiatowych, ze względu na rozrost infrastruktury i rozbudowę samej miejscowości oraz natężenie ruchu, które w związku z uruchomieniem Odkrywki Szczerców i zmianą tras dojazdowych pracowników i zaopatrzenia, znacznie w tym miejscu wzrosło.

– Przed inwestycją to skrzyżowanie nie spełniało wymogów bezpieczeństwa i stanu technicznego – mówi Tomasz Kijanka. Skrzyżowanie w Kurnosie jest specyficzne. Zabudowania gospodarcze ograniczają widoczność, a do tego kierowcy jadący z Kurnosa Pierwszego w kierunku Kaszewic, muszą pokonać uskok dróg, które nie schodzą się na skrzyżowaniu naprzeciw siebie. Mimo to, zdaniem policji, nie jest to szczególnie niebezpieczne miejsce.

W 2009 roku doszło tutaj do dwóch wypadków i czterech kolizji, w ubiegłym roku odnotowano tylko cztery zdarzenia, a do chwili obecnej w tym roku nie doszło w tym miejscu do żadnej kolizji ani wypadku. – Warunkiem bezpieczeństwa jest przestrzeganie przepisów przez kierowców. Oczywiście policjanci będą monitorowali przestrzeganie prędkości na tym odcinku, a jeżeli kierowcy będą się do limitów stosowali, to zdarzeń będzie mniej, a może w ogóle – mówi podinsp. Sławomir Strzelczyk, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

– Rozpoczyna się rok szkolny, będzie duże natężenie ruchu młodzieży przewożonej samochodami, jadącej rowerami czy przechodzącej przez ulicę pieszo. Z tego względu warto inwestować w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, jakie są zainstalowane tutaj. Dzięki tej modernizacji to skrzyżowanie nie będzie musiało być obarczone nasilonymi kontrolami przez policjantów. Odciąży nas i nie będzie zdarzeń drogowych.

W ramach przebudowy skrzyżowanie zyskało wysepki, nowe oznakowanie pionowe i malowane odblaskową farbą pasy, a chodnik z wszystkich stron odgrodzony został od jezdni płotkiem. Ogrodzenie zresztą na prośbę mieszkańców zostanie nieco obniżone, pierwotnie bowiem barierki ograniczały pole widzenia kierowcom. – Przyjęte rozwiązania w zakresie organizacji ruchu są optymalne i były konsultowane z wydziałem ruchu drogowego policji – mówi Tomasz Kijanka.

Swego czasu mówiło się o powstaniu w miejscu skrzyżowania ronda, ale pomysł porzucono, ze względu na niewielką przestrzeń i brak miejsca pod jego budowę. – Nie ma pewności czy rondo spełniłoby tutaj swoją funkcję, a po drugie niosłoby ze sobą duże koszty związane z pozyskaniem terenów prywatnych pod tą inwestycję. Nie zawsze są to problemy szybkie do rozwiązania, a chodziło o to, aby szybko doprowadzić do realizacji tej przebudowy – dodaje Tomasz Kijanka.

Remont skrzyżowania kosztował blisko 606 tys. zł. W połowie sfinansowany został ze środków starostwa, a w połowie z budżetu gminy Bełchatów, na terenie której się znajduje. – Mam nadzieję, że wspólnie z wójtem gminy Bełchatów będziemy współpracowali dalej, aby doprowadzić do remontu całej tej drogi – mówi Szczepan Chrzęst, starosta bełchatowski. – Nie ukrywam, że oprócz Traktu Napoleońskiego, to najważniejsza droga powiatowa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.