PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizowany basen zaoszczędzi na energii

  • PAP    10 sierpnia 2012 - 14:42
Zmodernizowany basen zaoszczędzi na energii

Wybudowany 85 lat temu modernistyczny Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu o połowę zmniejszy zużycie ciepła, to dzięki wartej ponad 8 mln zł modernizacji gospodarki cieplnej. W ramach kończącego się projektu basen zyska m.in. instalację solarną.
Współfinansowane z unijnych środków przedsięwzięcie trwa od kilku lat - ma zakończyć się za kilka miesięcy. W piątek Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach poinformował o wsparciu projektu preferencyjną pożyczką i dotacją w wysokości ok. 620 tys. zł.

Miejski Zakład Kąpielowy w Zabrzu powstał w 1927 r. i przez lata był ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców miasta, którzy mogli korzystać z miejskiego basenu wraz z całą - wówczas atrakcyjną i nowoczesną - infrastrukturą. Po II wojnie światowej basen był wykorzystywany m.in. dla celów sportowych, trenowali tu pływacy Górnika Zabrze.

Aby dostosować legendarny basen do współczesnych standardów i potrzeb rozpoczęto jego modernizację, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Opracowano kompleksowy projekt unowocześnienia gospodarki cieplnej obiektu wraz z montażem kolektorów słonecznych.

Przyznane teraz na ten cel środki z funduszu ekologicznego mają zmniejszyć koszty ponoszone przez budżet miasta. Zostaną przeznaczone m.in. na docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okien i drzwi oraz montaż instalacji solarnej.

Wprawdzie ostatecznie prace będą wykonane do końca tego roku, ale już we wrześniu planowane jest udostępnienie publiczności części miejskiej pływalni.

Szacuje się, że po realizacji całego projektu zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się o ponad połowę, co nie tylko zmniejszy koszty utrzymania obiektu, ale i radykalnie ograniczy emisję do atmosfery szkodliwych substancji. Emisja dwutlenku węgla, pyłu zawieszonego, siarczanów i azotanów spadnie o ok. 60 proc.

Od jesieni ubiegłego roku w Zabrzu trwa także budowa krytego kompleksu basenowego z 25-metrowym basenem sportowym i rozbudowaną częścią rekreacyjną. Inwestycję o wartości 27 mln zł finansuje miejscowy samorząd. Obiekt powstaje w sąsiedztwie Osiedla Kopernika - u zbiegu Al. Wojciecha Korfantego z ul. Giordano Bruno. Będzie to druga w mieście ogólnodostępna kryta pływalnia.

Obecnie - jak dowiedziała się w piątek PAP w zabrzańskim magistracie - na placu budowy trwają intensywne prace; gotowy jest już m.in. dach. Główny basen przechodzi próbę szczelności - w tym celu został niedawno napełniony wodą. W trakcie realizacji są roboty związane z fasadami zewnętrznymi, a także prace tynkarskie. Montowane są instalacje elektryczne i sanitarne. Wkrótce ma ruszyć budowa parkingów i zagospodarowanie otoczenia basenu.

Obiekt będzie podzielony na dwie strefy: sportową z basenem o wymiarach 25 na 16 metrów, oraz rekreacyjną z wieloma atrakcjami wodnymi, m.in. dziką rzeką, leżankami z masażami poziomymi i pionowymi, ławeczkami, gejzerem powietrznym oraz grotą sztucznej fali.

Czytaj też: Solary ogrzeją im wodę w basenie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.