Zmodernizowany dworzec autobusowy i kolejowy w Płocku

- Płocczanie sami wskazali na stary dworzec jako miejsce, którego się wstydzą. Teraz będzie on nowym centrum komunikacji i wizytówką miasta – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski na uroczystości otwarcia nowego Dworca Płock.
Zmodernizowany dworzec autobusowy i kolejowy w Płocku
Mat. prasowe

Dworzec Płock otwarty dla podróżnych – z powodów organizacyjnych, związanych z kursowaniem autobusów – zostanie w czwartek rano. Od tego momentu płocczanie i goście korzystać będą z nowej placówki, która powstała w czasie zaledwie 20 miesięcy i kosztowała 15 mln zł.

Jest jedynym dworcem w Płocku, który oferuje niezbędną dla podróżnych infrastrukturę: poczekalnię (wraz z placem zabaw dla najmłodszych), toalety (w tym wc dla osób niepełnosprawnych wraz z przewijakiem dla niemowląt), kasy, bar i małą galerię handlową, a także hotel, który ruszy na początku przyszłego roku.

Czytaj też: Płock dostanie 30 mln zł na inwestycje drogowe

- Historia tej inwestycji zaczyna się od momentu przekazania przez PKP starego obiektu gminie Płock, a następnie Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Miejskiej i w końcu naszej spółce – tłumaczył na środowej uroczystości otwarcia Dworca Płock wiceprezes Ryneksu Zbigniew Bednarski.

Przypominał, że Rynex ogłosił konkurs na koncepcję nowego obiektu, a firma która wygrała (Archi-dea z Łodzi) otrzymała zlecenie na przygotowanie projektu wraz z pozwoleniem na budowę. 1 kwietnia tego roku plac budowy przejęła płocka firma Wixbud.

Czytaj też: Zakończyła się przebudowa Małego Rynku w Opolu

W porównaniu ze starym budynkiem – nowy Dworzec Płock został rozbudowany, zmodernizowany został plac ze stanowiskami dla autobusów, powstał nowy parking, odnowiony został jeden peron (są one własnością PKP, Rynex mógł zająć się tylko odnowieniem jednego, który musiał być przebudowany ze względu na prace przy samym budynku). Gmach „urósł” też o część hotelową, nowością jest również zadaszenie peronów autobusowych.

Ostatnie dwa – najbliżej ul. Chopina - przeznaczone są dla autobusów obsługujących trasy międzynarodowe, m.in. nawet do Neapolu.

- W jednym z plebiscytów Gazety Wyborczej Płock sami płocczanie wskazali na stary dworzec jako na miejsce, którego się wstydzą – mówił w czasie środowej uroczystości otwarcia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - Mamy więc obiekt, który może być powodem do chluby – dodawał.

- Opowiadam kolegom parlamentarzystom jak Płock się dynamicznie rozwija, jak się zmienia – mówiła obecna na otwarciu płocka posłanka PO Elżbieta Gapińska. - Bo jest o czym mówić. Z tego dworca także będziemy dumni.

Na uroczystości był również przewodniczący Rady Miasta Artur Jaroszewski. - W przeciwieństwie do innych nie miałem okazji być w tym miejscu w trakcie budowy. Zobaczyłem je dopiero teraz, po zakończeniu modernizacji. Jestem oszołomiony tą zmianą – przyznał.

Nie jest to jeszcze koniec zmian na Dworcu Płock. Rynex modernizował tę część obiektu, która stała się własnością miasta. Znaczne fragmenty otoczenia są własnością PKP. Kolejarze zadeklarowali, że w najbliższym czasie zburzą sąsiadujący z dworcem stary, budynek pawilonów handlowych oraz wyremontują kładkę dla pieszych nad torami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szkoda, że WŁODARZE sąsiedniego PŁOŃSKA nie próbują naśladować Płocka, tylko udają, że nie widzą tej pseudo wizytówki nie tylko swojego miasta, bo kiedy się jedzie do Warszawy przez Płońsk, to przykro patrzeć.

Panie marszałku Struzik !, 2014-12-31 12:34:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE