PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują dworzec w Bydgoszczy

  • PAP    29 sierpnia 2012 - 20:15
Zmodernizują dworzec w Bydgoszczy

Ministerstwo Infrastruktury popiera plany rewitalizacji dworca Bydgoszcz Główna w ciągu najbliższych dwóch lat. Inwestycja, szacowana na prawie 200 mln zł, ma szanse na wsparcie z funduszy unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.




Jak poinformował w środę wiceminister infrastruktur Andrzej Massel, inwestycja polegająca na gruntownej przebudowie i modernizacji dworca Bydgoszcz Główna została zarekomendowana do przesunięcia z listy rezerwowej na podstawową w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ostateczna decyzja ministerstwa rozwoju regionalnego, zawiadującego tym programem, będzie znana w najbliższych tygodniach.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze wizualizacje zmodernizowanego dworca, które zostaną przygotowane na zlecenie PKP SA, powinny zostać opublikowane za kilka miesięcy. Cała inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona w 2015 roku" - przypomniał wiceminister Massel, który w środę odwiedził Bydgoszcz.

Zgodnie z założeniami rewitalizacji, gruntownej przebudowy doczeka się tzw. dworzec wyspowy. Budynek postawiono jeszcze w XIX wieku pomiędzy peronami bydgoskiej stacji.

Obecnie mieszczą się tu biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdujące się tu niegdyś restauracja i świetlica zostały zlikwidowane. Po modernizacji stacji budynek miałby przejąć większość funkcji związanych z obsługą i odprawą podróżnych.

Mieszczący obecnie kasy i główny hall frontowy budynek stacji ma zostać rozebrany. Gmach powstał na początku XX wieku, ale przeprowadzone w latach 60. "unowocześnienie" pozbawiło go wszystkich cech stylowych i sprawiło, że obecnie nie przedstawia on żadnej wartości architektonicznej. Na tym miejscu planowany jest nowy obiekt, przeznaczony głównie na cele komercyjne.

Modernizacja obejmie także remont tuneli dworcowych, wyposażenie ich w nowoczesne windy i wymianę instalacji. Według wstępnych szacunków, koszt inwestycji przekroczy nieco 197 mln zł.

"Rewitalizacja dworca zwieńczyłaby prowadzone obecnie prace przy renowacji najważniejszych linii kolejowych przebiegających przez Bydgoszcz. Staramy się, by odzyskały one możliwość prowadzenia pociągów z prędkością do 120 km/h, a na niektórych odcinkach nawet do 150 km/h" - zaznaczył wiceminister.

Większość prac rewitalizacyjnych przeprowadzono już na trasie Poznań-Bydgoszcz-Gdańsk, a wkrótce ruszą roboty na trasie Bydgoszcz-Toruń. Renowacja czeka także przebiegającą przez region kujawsko-pomorski trasę Poznań-Inowrocław-Toruń-Olsztyn oraz Toruń-Grudziądz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.