PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują dworzec w Kłodzku

  • PAP    13 marca 2012 - 16:00
Zmodernizują dworzec w Kłodzku

Rozstrzygnięto przetarg na modernizację pochodzącego z drugiej połowy XIX w. dworca PKP Kłodzko Główne, który odzyska historyczny wygląd - poinformował we wtorek Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP SA. Koszt inwestycji to niemal 4 mln zł.
- Z sześciu przedsiębiorstw, które stanęły do przetargu wybrano ofertę firmy z Legnicy, która zmodernizuje kłodzki dworzec za prawie 3,9 mln zł - mówił Sarna.

Czytaj też: To będą dworce przyszłości

Prace budowlane ruszą wiosną tego roku. Inwestycja zakończy się na początku 2013 r. Przebudowa dworca będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych.

Rzecznik wyjaśnił, że pochodzący z 1874 r. budynek dworca w Kłodzku przejdzie metamorfozę przy poszanowaniu historycznego charakteru obiektu.

- Głównym celem jest poprawa estetyki, komfortu korzystania przez podróżnych z obiektu, a także bezpieczeństwa na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu - mówił Sarna.

Dodał, że dawny blask odzyska ceglana elewacja obiektu. Zostanie ona wyczyszczona, uzupełniona i zabezpieczona specjalną powłoką antygraffiti. Renowacji będą poddane detale architektoniczne, zostanie też odtworzony historyczny zegar, powstanie podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Odnowiony zostanie hol dworca, posadzki, zamontowane zostanie nowe oświetlenie i system głosowej informacji dla podróżnych.

- W dworcowej poczekalni pojawią się nowe ławki. Zmodernizowane zostaną kasy biletowe i toalety - mówił rzecznik.

Dla poprawy bezpieczeństwa podróżnych na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu zostanie zamontowany nowoczesny system monitoringu.

Poza pomieszczeniami związanymi bezpośrednio z obsługą podróżnych w ramach inwestycji odnowione zostaną znajdujące się w budynku pomieszczenia handlowe, biurowe, a także piwnice i klatki schodowe.

Pierwsze prace przy budowie dworca Kłodzko Główne (Glatz Hauptbahnhof) rozpoczęły się wiosną 1873 r. Budynek został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym, jako obiekt trzykondygnacyjny z dwoma przylegającymi skrzydłami. W 1900 r. przy dworcu powstała wiata o długości 127 m.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.