PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują Górniczy Dom Kultury w Wałbrzychu

  • PAP    3 sierpnia 2012 - 18:45
Zmodernizują Górniczy Dom Kultury w Wałbrzychu

Przykład architektury modernistycznej, powstały w latach 30. XX w. budynek dawnego Górniczego Domu Kultury w Wałbrzychu, odzyska dawny blask. Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną budynku, który w przyszłości ma być siedzibą Filharmonii Sudeckiej.
Budynek swoją świetność przeżywał w latach 70. i 80. XX w., kiedy w jego wnętrzach mieścił się Górniczy Dom Kultury (GDK).

Wówczas też Wałbrzych (Dolnośląskie) był zagłębiem wydobycia węgla w regionie. W GDK funkcjonowało kino i odbywało się wiele imprez kulturalnych.

W kwietniu tego roku miasto przejęło budynek byłego GDK od wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, który jest instytucją Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

"Z budynku pozostały tylko pierzeje w środku właściwie nic nie ma" - powiedziała rzeczniczka prasowa wałbrzyskiego Urzędu Miasta Anna Żabska.

Teraz architektoniczną koncepcję budynku opracują architekci, którzy wystartują w ogłoszonym przez miasto konkursie.

Projekty mają spełniać wymogi co do funkcjonalności i walorów estetycznych budynku, który po modernizacji ma być siedzibą Filharmonii Sudeckiej.

"Konkurs jest atrakcyjny dla środowiska architektonicznego. Jest niezwykle ciekawy i trudny. Pokazuje nowe otwarcie w Wałbrzychu. Projektowany obiekt będzie symbolem miasta" - uważa wrocławski architekt Piotr Fokczyński.

Władze Wałbrzych szacują, że modernizacja budynku może potrwać dwa, trzy lata.

"Miasta nie stać na zrealizowanie tej inwestycji z własnych funduszy dlatego przygotowywane są projektu, które pozwolą ubiegać się m.in. o środki unijne" - powiedział Żabska.

Po modernizacji budynek będzie funkcjonował pod nazwą Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.