PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują oczyszczalnię ścieków w Lublinie

  • PAP    18 lutego 2013 - 18:44
Zmodernizują oczyszczalnię ścieków w Lublinie

Umowę na prace modernizacyjne w oczyszczalni ścieków w Lublinie o wartości 5,5 mln zł podpisali w poniedziałek przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz tutejszej spółki Hydrex.
Inwestycja ma przynieść oszczędności w zużyciu energii, wzrost niezawodności oczyszczalni i zmniejszenie jej uciążliwości dla okolicznych mieszkańców - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes MPWiK Jacek Czarecki.

Kontrakt ma być wykonany w ciągu 21 miesięcy. Przewiduje instalację nowych urządzeń służących do pompowania i zagęszczania osadów, a także modernizację budynków oczyszczalni, w tym m.in. ocieplenie ścian i dachów, wymianę okien i drzwi, usprawnienie systemu wentylacji i ogrzewania.

Czytaj też:  IGWP: albo będą oczyszczalnie, albo ponad 4 mln euro kary dziennie

Lubelska oczyszczalnia "Hajdów" odbiera 60 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę z Lublina, Świdnika oraz kilku okolicznych gmin. Każdej doby powstaje tu około 8 tys. ton odpadów. Są one zagęszczane i poddawane fermentacji w celu uzyskania biogazu zasilającego elektrociepłownię.

Dzięki modernizacji oczyszczalni produkcja biogazu ma wzrosnąć o 30 proc., a ilość niewykorzystanych odpadów ma zmniejszyć się do ponad 20 ton na dobę.

Unowocześnienie oczyszczalni ścieków jest jednym z elementów kompleksowej rozbudowy i modernizacji systemu wodociągów i kanalizacji w Lublinie. Projekt realizowany od stycznia 2011 r. ma wartość 340 mln zł brutto, z czego prawie 162 mln zł pokryje dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Ma być zakończony i rozliczony w 2015 r.

Do tego czasu powstanie 58 km nowej sieci kanalizacyjnej, a prawie 38 km tej sieci będzie przebudowane. Gruntownie zmodernizowane zostanie prawie 50 km linii wodociągowych i powstaną prawie 4 km nowych linii. Nowa sieć będzie budowana przede wszystkim na obrzeżach miasta, gdzie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. W centrum będą wymieniane stare instalacje.

Będzie też unowocześniona stacja wodociągowa "Zemborzycka", która dostarcza mieszkańcom miasta niemal 40 proc. wody.

Jak podał Czarecki około 25 proc. projektu - licząc wartościowo - zostało już wykonane. M.in. powstała elektrociepłownia przy oczyszczalni ścieków i wybudowano 2,5 km kolektora ściekowego łączącego oczyszczalnię "Hajdów" z gminą Głusk, wymieniono kilka kilometrów sieci wodociągowej w rejonie ulicy Narutowicza i na osiedlu Lipniak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.