PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują Rynek Główny w Oświęcimiu

  • PAP    28 maja 2012 - 18:58
Zmodernizują Rynek Główny w Oświęcimiu

W Oświęcimiu przebudowana zostanie płyta Rynku Głównego. Rzeczniczka magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała w poniedziałek, że prace rozpoczną się w lipcu. Sfinansowane zostaną z pieniędzy przeznaczonych na IV etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.
"Projekt architektoniczny uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków zakłada, że rynek będzie miał charakter otwarty" - powiedziała rzeczniczka.

Przebudowana zostanie nawierzchnia płyty zabytkowego rynku, a także ulic i chodników. W jednej z jego części, pod szklaną płytą, zostaną wyeksponowane i podświetlone fragmenty murów XVI-wiecznego ratusza. Odtworzona zostanie przedwojenna studnia miejska.

"W wybranych partiach placu odtworzony zostanie historyczny bruk z otoczaków rzecznych. Przewidziano także miejsca na ogródki kawiarniane, świąteczne stragany, choinkę, fontannę, miejsce dla organizacji imprez plenerowych oraz ławki i kosze na śmieci" - sprecyzowała.

Zmodernizowana zostanie sieć ciepłownicza, kanalizacja deszczowa i sanitarna.

Przebudowa rynku zakończy się w czerwcu 2013 roku. Kosztować będzie ok. 4 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia.

Program, skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia, zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu.

Oprócz dróg dzięki finansowemu wsparciu Programu powstała m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego w zaadaptowanych w tym celu zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2003-2006, trzecią - 2007-2011 i - obecnie - czwartą na lata 2012-2015. W tych latach na inwestycje w Oświęcimiu i okolicy w ramach rządowego programu trafi ponad 33 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.