PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizują świętokrzyskie śródmieścia

  • PAP    11 stycznia 2013 - 09:03
Zmodernizują świętokrzyskie śródmieścia

Miasta Pińczów, Jędrzejów i Busko Zdrój otrzymają 13 mln zł na rewitalizację terenów zielonych i śródmieścia. To jedne z ostatnich dofinansowań tego typu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, który prawie cały został rozdysponowany.
Władze regionu świętokrzyskiego dysponują jeszcze oszczędnościami uzyskanymi po przetargach i dzięki korzystnemu dla RPO kursowi euro. Inwestycje w Pińczowie, Jędrzejowie i Busku Zdroju czekały jako pierwsze z projektów na liście rezerwowej.

"Zagospodarowanie terenów zielonych wraz z przebudową ul. Republiki Pińczowskiej będzie kosztować około 7 mln zł, z czego 4,4 mln zł to dofinansowanie z RPO. Prace musimy zakończyć w 2014 roku, ale przetargi ogłosimy tak szybko, jak będzie to możliwe. Z własnych środków już wykonaliśmy dokumentację projektu, licząc na unijne wsparcie" - powiedział PAP zastępca burmistrza Pińczowa Marek Zatorski.

Gmina Jędrzejów 3,2 mln dofinansowania przeznaczy na projekt "Rewitalizacja terenu wokół zalewu i przyległych obszarów rekreacyjnych w Jędrzejowie - strefa 2", którego całkowita wartość to 5,4 mln zł. Unijne wsparcie pozwoli samorządowi na pełne zagospodarowanie zaniedbanego przez lata terenu wokół stawu miejskiego. Dzięki stworzeniu tam oddanego w 2012 roku do użytku zalewu ze strzeżonym kąpieliskiem miejsce to stało się terenem wypoczynkowym dla mieszkańców miasta.

Zmianę wizerunku planuje także Busko Zdrój, które dzięki dotacji - 5,3 mln zł - stworzy na miejscu targowiska halę handlową, którą będą mogli odwiedzać także kuracjusze uzdrowiska.

"W centrum miasta są typowe bazary. Zachowując wszystkie użyteczności dla stałych sprzedawców i rolników oferujących na niej swoje produkty, stworzymy estetyczne miejsce ich pracy. Całkowita wartość projektu to prawie 11 mln zł" - zapowiedział wiceburmistrz Buska Zdroju Tomasz Mierzwa.

Dotychczas w ramach działania "Wzmocnienie regionalnych i sub-regionalnych ośrodków wzrostu" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego do ośmiu miast powiatowych w regionie trafiło na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych w sumie prawie 37 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.