PARTNER PORTALU
  • BGK

Znaleźli pozostałości mostu na Jezioraku

  • PAP    10 września 2012 - 15:42
Znaleźli pozostałości mostu na Jezioraku

Archeolodzy podwodni z toruńskiego uniwersytetu znaleźli pozostałości średniowiecznego mostu, prowadzącego z wyspy Wielka Żuława na jeziorze Jeziorak na stały ląd - poinformował dr hab. Andrzej Pydyn z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
Andrzej Pydyn wyjaśnił, że wyjątkowość odkrycia polega na tym, iż jest to pierwszy odnaleziony tego typu most zbudowany przez Krzyżaków.

"Na dodatek udało nam się ustalić datę powstania tego mostu, co pokazuje proces ekspansji krzyżackiej na Mazury" - powiedział naukowiec.

Pobrane do analizy dendrochronologicznej próbki drewna dębowego datowane zostały przez prof. Tomasza Ważnego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK na drugą połowę XIII w. Dwa z zachowanych pali pozwoliły na ustalenie daty ścięcia drzew wykorzystanych do ich konstrukcji.

"Wydaje się wysoce prawdopodobne, że most powstał zimą 1268/1269 roku, w czasie drugiego powstania Prusów przeciw Zakonowi (1260-1274). Do konstrukcji mostu wykorzystano głównie pale dębowe, ale przeprawę wzmacniano również palami wykonanymi z innych gatunków drewna, np. olchy i brzozy. Maksymalny rozstaw pali wynosi 3,5 m, wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, że szerokość mostu wynosiła tylko ok. 2,5 m, a skrajne pale stanowiły przypory skośne" - wyjaśnił archeolog.

Archeolodzy podwodni odnaleźli pozostałości mostu drewnianego w rejonie wyspy Wielka Żuława. Rzędy pali dębowych prowadziły z wyspy w kierunku północnym. Odkrycie to - zdaniem Pydyna - świadczy o tym, że wyspa Wielka Żuława pełniła istotną rolę w systemie militarnym państwa zakonnego, a znajdująca się na niej strażnica rycerska kontrolowała prowadzący z południa na północ szlak komunikacyjny wzdłuż jeziora Jeziorak w kierunku Elbląga.

"Znaleźliśmy też trochę przedmiotów średniowiecznych, np. siekierę. Przedmioty te zostaną teraz poddane konserwacji" - wyjawił Pydyn. Dodał, że pozostałości mostu zostały w dnie jeziora i nie będą z niego wyciągane. Pale sfotografowano i dla potrzeb naukowych będą wykorzystywane fotografie.

Badania na Jezioraku były prowadzone w ramach interdyscyplinarnego projektu pt. "Katalog grodzisk Warmii i Mazur", finansowanego z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Na czele projektu stoi prof. Zbigniew Kobyliński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.