PARTNER PORTALU
  • BGK

Znamy termin otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów

  • PAP/aw    6 lipca 2015 - 08:38

Wiosną przyszłego roku otwarte ma zostać Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej. Będzie to pierwsza taka placówka w kraju.
Obiekt powstaje w centrum Markowej, przy głównej drodze, w sąsiedztwie Centrum Kultury i miejscowego skansenu. Wykonawcą obiektu jest firma Skanska. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe na zewnątrz obiektu.

Jak poinformował rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko, niedługo rozstrzygnięty zostanie przetarg na projekt wykonawczy scenografii wystawy stałej w muzeum. "Chcemy, aby wnętrze było w pewnym sensie odtworzeniem domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów" - dodał.

Powstał już też komitet organizacyjny uroczystości otwarcia muzeum, którą zaplanowano na wczesną wiosnę 2016 r. Jak zaznaczył Leyko, sama uroczystość ma mieć charakter międzynarodowy. "Szczegółów na razie nie będziemy zdradzać" - dodał.

Zdaniem wicemarszałka odpowiedzialnego za kulturę Wojciecha Buczaka, muzeum w Markowej jest potrzebne, aby we właściwy sposób mówić o naszej historii, a w szczególności o bohaterskich postawach Polaków.

"Mamy wielu anonimowych bohaterów, o których wiedza powinna być szeroko rozpropagowana. Liczę, że tutaj przyjeżdżać będą zwiedzający z całej Europy" - dodał wicemarszałek.

Budowa muzeum rozpoczęła się w październiku 2013 r. Planowany koszt inwestycji to prawie 8,5 mln zł.

W muzeum zaprezentowane zostaną m.in. zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej. W muzeum prezentowane będą również historie Polaków z Podkarpacia, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy Żydom. Wystawione eksponaty będą też prezentować relacje polsko-żydowskie przed wojną, w trakcie okupacji, a także stosunki powojenne.

Muzeum powstaje w Markowej, gdzie rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała osiem lat.

Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający tamte wydarzenia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.