PARTNER PORTALU
 • BGK

Znamy ważne terminy dla przekopu Mierzei Wiślanej

 • aw/PAP    4 września 2017 - 10:29
Znamy ważne terminy dla przekopu Mierzei Wiślanej
W III kwartale 2018 roku rozpocznie się proces wyboru generalnego wykonawcy inwestycji (fot.mgm.gov.pl)

Rozpoczęcie prac budowlanych przy przekopie przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na listopad przyszłego roku. Wcześniej, bo w drugim kwartale 2018 roku powinna zostać wydana decyzja środowiskowa w tej sprawie - poinformował Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
- Szacujemy, że decyzja środowiskowa będzie wydana w drugim kwartale przyszłego roku - powiedział Witkowski.

- Zaraz po jej wydaniu wystąpimy o zgodę na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego. Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat - dodał.

Przypomniał, że w tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa, przez co najmniejszy urobek po przekopaniu będzie do zagospodarowania.

Witkowski powiedział, że w III kwartale 2018 roku rozpocznie się proces wyboru generalnego wykonawcy inwestycji.

- Biorąc pod uwagę wybór generalnego wykonawcy i procedurę odwoławczą, całość potrwa kilka miesięcy. Przy założeniu, że mogą być odwołania od decyzji, to z całą mocą mogę powiedzieć, że pierwszą łopatę pod budowę wbijemy w listopadzie 2018 roku - powiedział wiceminister.

Wiceminister przypomniał, że w czerwcu tego roku została złożona karta informacyjna przedsięwzięcia, która została przyjęta przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Obecnie trwają prace nad raportem odziaływania na środowisko, który jest przygotowywany przez projektanta czyli konsorcjum firm Projmors oraz Mosty Gdańsk.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • gregor, 2017-09-05 17:12:53

  "Nowy Swiat jest przedłużeniem drogi 501 na końcu miejscowości Skowronki w gminie Sztutowo w kierunku Krynicy Morskiej.
 • bono, 2017-09-05 08:45:25

  Może mnie ktoś uświadomić gdzie na Mierzei Wiślanej jest miejscowość Nowy Świat, bo już któryś raz czytam ten news ze źródła ctr-c - ctr-v. I nikt z "Autorów" nie zastanowił się tak naprawdę gdzie to ma być. Bo ja nie wiem.
 • rybak44, 2017-09-04 18:35:57

  Po co te wszystkie "uzgodnienia", decyzje środowiskowe, zgoda wojewody pomorskiego, jak i tak przesądzono, że przekop powstanie, kiedy powstanie i jaki będzie. O tym decyduje jeden człowiek albo garstka "speców od niczego"