PARTNER PORTALU
 • BGK

Znane są atrakcje chełmskiego aquaparku

 • chelmonline.pl    14 listopada 2012 - 09:56
Znane są atrakcje chełmskiego aquaparku

Na koniec listopada wybrane zostanie biuro, które go zaprojektuje. Miejscy urzędnicy wysłali do pracowni projektowych zaproszenie do składania ostatecznych ofert.
Tym samym jest to przedostatni etap procedury, pozwalającej na rozpoczęcie prac nad projektem aquaparku - ostatnim będzie wybór oferty i podpisanie umowy. W zaproszeniu skierowanym do sześciu uczestniczących w postępowaniu biur projektowych, miasto opisało to co powinno znaleźć się w chełmskim wodnym centrum rozrywki.

- Wynika to z procedury dialogu konkurencyjnego. Podczas kilkunastu spotkań z różnymi pracowniami przedstawiały nam one pomysły oraz analizowaliśmy istniejące w Polsce i zagranicą aquaparki. Wybraliśmy z tego najlepsze rozwiązania, które chcielibyśmy zobaczyć w Chełmie - mówi zastępca prezydenta Stanisław Mościcki.

Miasto zakłada, że projektowany budynek aquaparku będzie miał 3 kondygnacje (do wysokości 18 metrów), powierzchnię zabudowy do 4000 mkw., zlokalizowany zostanie od strony skrzyżowania ulic Lubelskiej i Trubakowskiej i stanowić będzie jedną bryłę z galerią handlową (teren pod budowę obiektu handlowego miasto zamierza sprzedać w drodze przetargu). Bryła budynku powinna być nowoczesna, a elewacja od strony wejścia ozdobiona iluminacją.

Na pierwszej kondygnacji tzw. podbaseniu, znaleźć się mają trzy sale do squasha oraz kręgielnia z czterema torami, umożliwiająca rozgrywanie lokalnych zawodów bowling`owych. Piętro budynku zajmować mają baseny.

Wśród nich znajdzie się basen sportowy z niecką stalową o wymiarach 25x12,5, którego część wykorzystywana będzie mogła być również do celów rekreacyjnych. Do pływackiego basenu przylegać ma nieco mniejszy basen do nauki pływania, wyposażony w platformę dla osób niepełnosprawnych.

Dla najmłodszych przewidziano brodzik nieregularnych kształtów, płytki basen z licznymi atrakcjami. Sporą atrakcję stanowić ma część rekreacyjna. Największy powierzchniowo basen o nieregularnych kształtach o powierzchni ponad 300 mkw. wyposażony zostanie m . in. w podwodny gejzer, rwącą rzekę, ściankę wspinaczkową, ruchome kamienie i huśtawkę wodną.

Dla miłośników kąpieli „z bąbelkami", przewidziano 4 jacuzzi, każde mogące pomieścić od 6 do 8 osób.

Nie zabraknie również zjeżdżalni. W chełmskim aquaparku znajdą się dwie duże zewnętrzne zjeżdżalnie rurowe o kącie nachylenia od 10 do 20 stopni. Każda z nich musi mieć odrębne lądowisko.

Trzecia, nieco krótsza zjeżdżalnia rynnowa umiejscowiona zostanie w środku, pod dachem kilkunastometrowej wysokości budynku. We wnętrzu kondygnacji basenowej pojawi się jeszcze jedna rynnowa zjeżdżalnia wieloosobowa.

Druga kondygnacja aquaparku będzie miejscem dla kilku saun. Znaleźć się tam mają sauny: parowe, suche i tzw. „ruska bania" - w sumie cztery sztuki (projektanci będą musieli jednocześnie przewidzieć możliwość rozbudowy o kolejne pomieszczenia saunowe w przyszłości). Obok wyznaczone ma być miejsce pod grotę lodową. Na tej samej kondygnacji znajdzie się również solarium, siłownia i sala do fitness.

- To tylko część z naszych oczekiwań. Wiele innych rozwiązań będzie mogło być wprowadzonych na etapie projektowania lub już w trakcie użytkowania obiektu. Są też inne ciekawe atrakcje stosowane w aquaparkach, o których mówili nam projektanci i docelowo zamierzamy wykorzystać je także w chełmskim kompleksie - zapewnia Mościcki.

Teraz, na podstawie przesłanego zaproszenia, projektanci wykonać muszą wstępną koncepcję projektu bryły i zagospodarowania budynku (a w zasadzie poprawić przygotowane wcześniej propozycje) oraz analizę kosztów budowy aquaparku i wykonania projektu.

Czas mają do 29 listopada. Wraz z analizami i technicznymi rysunkami, biura zobligowane są do przedstawienia wizualizacji. Wówczas będziemy mieli okazję zobaczyć jak za 2 lata wyglądać może okolica skrzyżowania ulicy Lubelskiej z Trubakowską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • zwolniona, 2012-11-23 21:05:55

  Dlaczego tak dużo osób straciło pracę pani Fisz? Bezrobotni nie pójdą do aquaparku.
 • Dobra robota Prezydenta , 2012-11-22 09:39:33

  Chyba większość pieniędzy na tę inwestycję będzie z UE...
 • budowlaniec, 2012-11-19 12:55:02

  Pani Prezydent, tak trzymać i jeszcze zwiększać ilość inwestycji w Chełmie...