PARTNER PORTALU
  • BGK

Znany wykonawca dworca Łódź Fabryczna

  • PAP    24 maja 2011 - 16:28
Znany wykonawca dworca Łódź Fabryczna

Polskie Linie Kolejowe wybrały konsorcjum firm, które wybuduje dworzec Łódź Fabryczna.
Inwestycja ma kosztować ponad 1,7 mld zł - poinformował w komunikacie rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki.

Z komunikatu wynika, że za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez konsorcjum firm: Torpol z Poznania, Astaldi z Rzymu, PUT INTERCOR z Zawiercia i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego.

Czytaj też: Będzie remont dworca w Opolu

Nowy dworzec Łódź Fabryczna ma powstać do końca 2014 r. Według planów ma to być podziemny węzeł komunikacyjny. Szacuje się, że inwestycja jest warta około 2 mld zł, z czego 1,2 mld zł ma pochodzić z funduszy UE.

Czytaj też: Budowa Dworca Fabrycznego nie jest zagrożona?

W kwietniu tego roku PKP PLK otworzyły oferty w przetargu na budowę podziemnej części dworca, które złożyło pięć konsorcjów. Najdroższa oferta przekraczał 2,34 mld zł; najtańszą, o wartości 1,54 mld zł, zaoferowało konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych "POL-AQUA" z Piaseczna i Dragados z Hiszpanii, którą wybrano. Jednak warszawski sąd okręgowy - po skardze jednej z firm, która odpadła we wcześniejszym etapie - nakazał wykluczyć z przetargu zwycięskie konsorcjum.

Czytaj też: Katowiczanie pomogą w budowie dworca

W związku z tą decyzją PKP PLK postanowiło kontynuować postępowanie przetargowe i wybrać wykonawcę spośród czterech konsorcjów, które zostały po odrzuceniu przez sąd oferty "POL-AQUA" i Dragados.

Nowy wykonawca zobowiązał się zrealizować inwestycję za prawie 1,76 mld zł.

Projekt przebudowy dworca Łódź Fabryczna i okolic zakłada m.in. wybudowanie kilkanaście metrów pod ziemią torów i czterech peronów, skąd będą odjeżdżać konwencjonalne składy obsługujące połączenia aglomeracyjne, regionalne i dalekobieżne oraz pociągi dużych prędkości, które mają jeździć z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia. Ponadto mają powstać m.in. wielopoziomowe parkingi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.