PARTNER PORTALU
  • BGK

Zobacz, jak może wyglądać muzeum w Konstancinie

  • konstancin24.eu    2 września 2013 - 13:14

Władze Konstancina w przyszłości mają zamiar odrestaurować willę Kamilin, w której mają powstać m.in. Pałac Ślubów oraz muzeum regionalne.Prezentujemy wizualizację projektów, które powstały w ramach konkursu organizowanego dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Pomysł przebudowy zabytku, znajdującego się przy głównej ulicy miasta, u wrót Parku Zdrojowego im. Hrabiego Witolda Skórzewskiego, pojawił się w 2011 roku. Burmistrz Kazimierz Jańczuk zaproponował radnym, żeby w przyszłości z willi przy ul. Piłsudskiego 42 wykwaterować kilkunastu lokatorów komunalnych i urządzić tam muzeum regionalne oraz Pałac Ślubów i siedzibę gminnego konserwatora zabytków.

Radni pozytywnie zaopiniowali tę inicjatywę. Jeszcze nie wiadomo, kiedy mogłaby się rozpocząć kosztowna przebudowa. Obecnie samorząd ma wiele pilniejszych wydatków, inwestycji, które od lat czekają na realizację.

Jednak nie ulega wątpliwości, że Konstancin-Jeziorna potrzebuje miejsca na muzeum regionalne, w którym w należyty sposób mogłaby być wyeksponowana pasjonująca historia letniska oraz wiele pamiątek z unikatową kolekcją wycinanek ludowych na czele.

O stworzenie takiego miejsca od lat apelują lokalne stowarzyszenia m.in. Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny. Owocem współpracy mieszkańców i społecznych organizacji z Konstancińskim Domem Kultury stało się Wirtualne Muzeum Konstancina, które póki co, musi wystarczyć pasjonatom historii uzdrowiska. W naszym mieście brakuje również Pałacu Ślubów, którego funkcję spełnia Sala Obrad Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, będąca także jedyną salą konferencyjną urzędu miasta.

Urzędnicy jeszcze nie mają gotowego projektu przebudowy willi Kamilin i nie wiadomo, jak w przyszłości będzie wyglądał zabytek. Jednak projekty zgłoszone do konkursu na rewitalizację zabytkowej architektury Konstancina-Jeziorny, zorganizowanego dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z pewnością mogą być dla samorządowców inspiracją. Architekci popuścili wodze fantazji. Ich pomysły łączą w sobie zarówno zabytkowy styl obiektu, podkreślając jego walory architektoniczne, jak i nowoczesność i funkcjonalność współczesnego budownictwa.

W projektach nie zabrakło eleganckich wnętrz, idealnych na Pałac Ślubów i muzeum, jak i zagospodarowania terenu wokół willi, który łączyłby się z Parkiem Zdrojowym. Oprócz projektu renowacji głównego budynku, architekci zaproponowali również powstanie w jego sąsiedztwie nowoczesnych, przeszklonych, parterowych budynków, w których mogłyby znaleźć się również pawilony usługowe, punkt informacji turystycznej oraz muzeum regionalne. Trzeba przyznać, że wizja architektów robi wrażenie. Gdyby ich koncepcje zostały wykorzystane przez samorząd, willa mogłaby się stać jedną z wizytówek miasta.

Willa Kamilin powstała w 1922 roku. Jest to piętrowy, murowany budynek z drewnianą, częściowo przeszkloną werandą oraz tarasem. Zabytek, otoczony rozległym ogrodem, został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym z urokliwym gankiem i filarami. Willa zamieszkiwana przez lokatorów komunalnych od lat nie była przez samorząd remontowana. Dlatego obecnie nie jest w najlepszym stanie i należałoby jej przywrócić dawny blask. Byłby to kolejny zabytek po Hugonówce, który samorząd ma zamiar wyremontować.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.