PARTNER PORTALU
  • BGK

Zobacz jak może wyglądać Targówek Fabryczny po rewitalizacji

  • AW    11 marca 2015 - 08:01

Znamy zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru rewitalizowanego Targówka Fabrycznego w Warszawie. Jury wybrało zwycięskie prace spośród 45 nadesłanych propozycji.
Ogłoszony konkurs dotyczył zagospodarowania terenu w rejonie dawnych Zakładów Tłuszczowych w Warszawie.

Pierwszą, drugą i trzecią nagrodę przyznano pracom, których autorzy oparli układ przestrzenny o równoległy do ul. Radzymińskiej wyrazisty układ przestrzeni publicznych podkreślający wartościowe obiekty zachowane na terenie opracowania.

Jak tłumaczy stołeczny magistrat, wszystkie trzy prace proponują prostopadły kwartałowy układ zabudowy. - Ten klasyczny sposób myślenia o mieście został we wszystkich trzech pracach przedstawiony w sposób atrakcyjny i spójny oraz pozwolił stworzyć czytelną i możliwą do wdrożenia koncepcję planu miejscowego, co było podstawowym zadaniem konkursowym - czytamy w uzasadnieniu wyników konkursu.

Jury postanowiło też przyznać pięć równorzędnych wyróżnień pracom, które prezentują odmienne koncepcje, wychodzące poza schemat klasycznego miasta kwartałowego.

W ten sposób doceniono odważne i ciekawe poszukiwania, ale zwrócono uwagę, że przedstawione wizje często pomijają własnościowe, techniczne i ekonomiczne uwarunkowania. Rozwiązania te nie znalazły też odzwierciedlenia w koncepcji miejscowego planu. Doceniając wyróżnione prace jury rekomenduje je jako głosy w dyskusji o mieście.

I nagrodę i 100 tys. zł otrzymali: Brzozowski Grabowiecki Architekci sp. z o o., Dawos sp. z o.o. Jury podało, że praca ta najpełniej odpowiada na warunki konkursu (projekt publikujemy w Galerii).

- Przyjęte rozwiązania przedstawione zostały w sposób kompletny, czytelny i atrakcyjny, zarówno pod względem graficznym jak i opisowym. Szczególnie wnikliwie przeanalizowane zostały powiązania funkcjonalne i komunikacyjne z otoczeniem terenu konkursowego. Za właściwe uznane zostały przyjęte proporcje funkcjonalne - z przewagą funkcji mieszkaniowych - oraz założenia programowe uwzględniające dostosowaną do potrzeb infrastrukturę społeczną. Atutem pracy jest układ zróżnicowanych funkcjonalnie przestrzeni publicznych wiążących wartościowe elementy dziedzictwa, centralnie położony teren zieleni oraz strefowanie obsługi komunikacyjnej obszaru - czytamy w uzasadnieniu.

II miejsce zajęła praca Zuzanny Szpocińskiej, a trzecie projekt autorstwa pracowni Mycielski  Architecture & Urbanism.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.