PARTNER PORTALU
  • BGK

Zobacz Lublin z zamkowego tarasu

  • PAP    20 lipca 2012 - 17:58
Zobacz Lublin z zamkowego tarasu

Zakończyła się restauracja najstarszego zabytku Lublina, XIII-wiecznego donżonu, czyli wieży Zamku Lubelskiego. Na szczycie donżonu zbudowano taras widokowy, który ma być turystyczną atrakcją.
becna zabudowa Zamku Lubelskiego, obecnie siedziby Muzeum Lubelskiego, pochodzi w większości z XIX w. Z wcześniejszego okresu zachowała się gotycka kaplica Św. Trójcy z XIV w. oraz wieża - donżon z XIII w.

"Remont polegał na konserwacji, głównie zewnętrznej elewacji wieży. Wymieniono zdegradowane cegły i kamienie. Około 2 tys. cegieł wymienionych zostało na nowe, wykonane na specjalne zamówienie, o wymiarach takich jakie miały cegły XIII-wieczne" - powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski.

 Wewnątrz wieży wykonano nową instalację elektryczną. Oświetlono i przystosowano do ruchu zwiedzających spiralną klatkę schodową biegnącą w murach donżonu.

Szczyt donżonu przykryty został żelbetową platformą widokową. Dobrze widać z niej panoramę lubelskiego Starego Miasta, a także niektóre nowe dzielnice. Od wtorku platforma będzie dostępna dla zwiedzających. Będzie tam można wchodzić w grupach nie większych niż 15 osób. Ograniczenia w liczbie zwiedzających wynikają przepisów przeciwpożarowych - wyjaśnił Nasalski.

Wzniesiony w stylu romańskim donżon ma kształt walca o wysokości 30 metrów i średnicy 15 metrów. Jego mury o grubości 3,5 metra w dolnej część zbudowane zostały z kamienia wapiennego, a w górnej - z cegły. Wieża ma cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Nie wiadomo, kto był fundatorem lubelskiego donżonu.

Remont donżonu kosztował około 1,3 mln zł. Był częścią szerzej zakrojonych prac renowacyjnych Zamku Lubelskiego, które mają zakończyć się do końca tego roku. Ich łączny koszt sięgnie około 14 mln zł, w większości sfinansowane zostaną z funduszy unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.