PARTNER PORTALU
  • BGK

Żołnierze budują drogę gminie Turobin

  • Sztafeta.pl    8 lipca 2013 - 11:48
Żołnierze budują drogę gminie Turobin

Żołnierze 16 batalionu saperów z Niska szkoląc się, budują drogę gminie Turobin w woj. lubelskim.
Zgodnie z rozkazami przełożonych saperzy z Niska rozpoczęli prace na początku czerwca. Do wyremontowania i przebudowy istniejącej drogi polnej jest ponad 700 metrowy odcinek. Droga usytuowana jest w miejscowości Żurawie na terenie gminy Turobin w woj. lubelskim i łączy drogę powiatową z drogą gminną.

- Będzie ona bardzo przydatna dla miejscowej ludności i zapewni sprawną komunikację wielu mieszkańcom gminy - mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21 BSP. - Łączymy tu dwie rzeczy, pomagamy społeczeństwu, a przy okazji szkolimy się - dodaje  ppor. Adam Pilecki dowódca grupy zadaniowej, która wykonuje prace

Żołnierze wykonają nową drogę o nawierzchni tłuczniowej szerokości od 3,5 do 5 metrów z kilkoma utwardzonymi mijankami i przepustem. Łącznie to prawie 100 metrów sześciennych wykopów i ponad 400 metrów nasypów.

Wszelkie materiały do budowy drogi oraz nocleg i wyżywienie, zgodnie z zawarta umową zapewnia gmina, natomiast ciężki sprzęt oraz specjalistów-saperów 16 batalion saperów wchodzący w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Grupa wyznaczona do wykonania zadania to pododdział z kompanii drogowo-mostowej. 

- Początki były ciężkie. Istniejąca polna droga była zarośnięta i w złym stanie, trzeba było wykarczować kilka drzew i konarów, wykopać korzenie wchodzące w koronę drogi, a także wykonać wykop" - stwierdza porucznik Pilecki.

Innym problemem z którym borykali się żołnierze była nie do końca przyjazna aura i podmokły teren. Padający prawie przez dwa tygodnie czerwca deszcz bardzo utrudniał prace, a teren był praktycznie nieprzejezdny.

Saperzy są jednak dobrej myśli i deklarują, że zadanie wykonają w terminie. Wykonany został najtrudniejszy odcinek w wykopie oraz przepust drogowy. Obecnie wykonywane jest wzmocnienie obrzeży, tak aby nawierzchnia nie była podmywana przez wodę. W części drogi, który znajduje się w wykopie ułożono krawężniki i wzmocniono skarpy. Planowany termin zakończenia prac to ostatnia dekada lipca 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.