PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrewitalizowali kompleks powojskowy w Przemyślu

  • PAP    15 listopada 2013 - 17:11
Zrewitalizowali kompleks powojskowy w Przemyślu

Zakończyła się rewitalizacja kompleksu powojskowego przy ul. Grodzkiej w Przemyślu (Podkarpackie). Prace kosztowały ponad 10 mln zł i były dofinansowane z unijnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego.
Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Przemyślu prezydent tego miasta Robert Choma do odnowionego obiektu przeniesie się w przyszłym roku miejska biblioteka.

"Budynek musimy teraz tylko doposażyć w odpowiedni sprzęt. Sądzimy, że kosztować to będzie ok. 2 mln zł, chcemy część tych pieniędzy pozyskać m.in. z ministerstwa kultury. Biblioteka powinna przenieść się do nowego obiektu w połowie przyszłego roku" - dodał.

Czytaj też: Białystok zbiera pomysły na powojskowy teren

Obecnie przemyska biblioteka mieści w budynku dawnej synagogi. Nie ma tam już jednak miejsca na nowe woluminy.

Zdaniem Chomy nowa siedziba pozwoli na organizację wielu kulturalnych przedsięwzięć. "Mam nadzieję, że będzie to miejsce wystaw, konferencji, gdzie będzie można wypić kawę czy poczytać gazetę lub książkę. Temu miejscu trzeba nadać nowy wymiar na kulturalnej mapie miasta" - mówił prezydent Przemyśla.

W ramach prac modernizacyjnych w kilku obiektach wchodzących w skład kompleksu przy ul. Grodzkiej wymienione zostały m.in. wszystkie instalacje i stolarka okienna. Budynki zyskały także nowe elewacje. Ze względu na historyczną wartość gmachów, wszystkie prace wykonawca musiał uzgadniać z konserwatorem zabytków.

Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budowlane Budexim z Jarosławia.

Kompleks wojskowy przy ul. Grodzkiej samorząd Przemyśla otrzymał w 2011 r. od Skarbu Państwa w zamian za przekazanie Związkowi Ukraińców w Polsce kamienicy przy ul. Kościuszki 5, gdzie mieści się Ukraiński Dom Ludowy (Narodnyj Dim).

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 10 mln zł, z czego blisko 6,9 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.