PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrewitalizowane dawne fortyfikacje Zamościa są dostępne

  • PAP    17 maja 2015 - 12:35
Zrewitalizowane dawne fortyfikacje Zamościa są dostępne

Prace restauracyjne kosztowały prawie 70 mln zł. Fot. wikipedia

Zrewitalizowane dawne fortyfikacje Twierdzy Zamość zostały udostępnione dla turystów. Twierdza powstała na przełomie XVI i XVII w., była jedną z największych na ziemiach polskich. Prace restauracyjne kosztowały prawie 70 mln zł.
Twierdzę z przewodnikiem można będzie zwiedzić już 23 maja, podczas rajdu miejskiego "Tajemnice Twierdzy Zamość", organizowanego przez zamojski oddział PTTK we współpracy z urzędem miasta - dla młodzieży, turystów i mieszkańców. Trasa rajdu będzie wiodła wzdłuż kurtyn i bastionów dawnej twierdzy, można będzie zobaczyć m.in. kaponierę (budowla fortyfikacyjna wykorzystywane do prowadzenia ostrzału), kazamaty (rodzaj schronu), nadszaniec oraz inne obiekty związane z historią Twierdzy Zamość.

"Mamy nadzieję, że realizacja projektu rewitalizacji Twierdzy pozytywnie wpłynie na zwiększenie ilości turystów krajowych i zagranicznych odwiedzających miasto, a co za tym idzie, na rozwój gospodarczy miasta na bazie sektora turystycznego" - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Zamościa Marek Gajewski.

Cztery lata rewitalizacji zamojskich fortyfikacji

Fortyfikacje wokół Zamościa powstały na przełomie XVI i XVII w. na zlecenie założyciela miasta, hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Twierdza była wielokrotnie przebudowywana. W XVII w. jej mury liczyły 2,5 km długości, tworzyły nieregularny siedmiobok z siedmioma bastionami w załamaniach. W drugiej połowie XIX w. na rozkaz cara Aleksandra II twierdza została zlikwidowana; większość umocnień rozebrano.

Renowacja Twierdzy polegała na odtworzeniu jej historycznego przebiegu - ocalałe fragmenty twierdzy zostały wyremontowane, a niektóre budowle całkowicie lub częściowo zrekonstruowane.

Utworzono ziemne wały, które zaznaczają przebieg dawnych murów (prowadzi tamtędy trasa turystyczna). Wyremontowano kazamaty w bastionach II i IV, zbudowano most przed Bramą Szczebrzeską, uwidocznione zostały dawne zarysy bastionów V i VI. Zrekonstruowano wał forteczny od bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. Przebudowany został też amfiteatr zlokalizowany na terenach fortecznych, wokół obiektów fortyfikacyjnych powstały ścieżki rowerowe i oświetlone trasy turystyczne.

W rejonie bastionu III utworzono Muzeum Fortyfikacji i Broni, gdzie zgromadzono eksponaty - broń i wyposażenia żołnierzy - obrazujące rozwój sztuki wojennej od XVI w. do połowy XX w.

Prace przy rewitalizacji twierdzy rozpoczęły się w 2011 r. Doprowadziły do scalenia rozerwanego pierścienia fortyfikacji i odbudowy sylwety ufortyfikowanego miasta renesansowego, jakim był Zamość.

Koszt rewitalizacji fortyfikacji to 70 mln zł

Łączny koszt projektu rewitalizacji Twierdzy to prawie 70 mln zł, z czego ponad 53 mln stanowi dotacja z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Dawna zamojska twierdza ma być atrakcją dla turystów podróżujących szlakiem polskich obiektów fortecznych czy szlakiem UNESCO. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane jest Stare Miasto w Zamościu, nazywane Perłą Renesansu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.