PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrewitalizowane stawy będą atrakcją parku

  • BEZ    19 stycznia 2010 - 15:27

Podpisano umowę dotacji na rewitalizację zbiornika „Staw Hutniczy” na terenie Wojewódzkiego Parku Kulturyi Wypoczynku w Chorzowie.
Umowa została zawarta między Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku im. Gen. J. Ziętka SA w Chorzowie oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przed podpisaniem umowy Marszałek Bogusław Śmigielski zwrócił uwagę na ubiegłoroczny dodatni wynik finansowy spółki WPKiW: „Dzięki dobremu zarządzaniu oraz wsparciu samorządu województwa park może w pełni realizować swoje działania. Zwracam uwagę na dużą aktywność WFOŚiGW w zakresie ochrony naturalnego środowiska na tym obszarze. Te wszystkie działania wpisują się w realizację Masterplanu przygotowanego dla chorzowskiego parku.”

- Współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 2005 roku pozwala na sukcesywną rewitalizację stawów parkowych, które stanowią swoisty system naczyń połączonych. Prace nad ostatnim z nich – Stawem Hutniczym przywrócą dawną funkcję akwenu, pomogą odbudować naturalne środowisko przyrodnicze oraz poprawią jego wizerunek i zewnętrzną estetykę. Całość inwestycji pochłonie 2,5 mln zł. Pozyskanie środków od WFOŚiGW na pokrycie kosztów operacji w wysokości 50% to ogromna pomoc dla parku – powiedział prezes WPKiW Andrzej Kotala.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, dodała: „WPKiW jest przedmiotem szczególnej troski ze strony Funduszu. Wspólnie pracujemy nad tym, by chorzowski park był nie tylko miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców regionu, ale także wizytówką ekologiczną województwa. Mamy nadzieję na kolejne udane inwestycje”.

Rewitalizacja to przywrócenie zbiorników wodnych do ich naturalnych funkcji, jaką mają pełnić w ekosystemie. Poprzez inwestycje ekologiczne zostanie odtworzony między stawami tzw. „system naczyń połączonych” i małej retencji.
Rewitalizacja to przede wszystkim wzbogacenie flory i fauny. Planuje się nasadzenie drzew lubiących podmokłe tereny (np. cypryśników), krzewów ozdobnych (np. hortensji, kaliny), pojawią się także lilie. Przy czystych stawach będzie także więcej ptactwa wodnego i nowe gatunki płazów czy gadów.

W obrębie Stawu Hutniczego obserwowany jest czasowy niedobór wody w okresie letnim, co prowadzi do wzrostu śmiertelności zwierząt wodnych (w roku 2006 staw wysechł całkowicie). Oczyszczenie i hydroizolacja stawu oraz zastosowanie zasuw pozwoli na regulację zasobności stawu w wodę. Po ukończeniu prac rewitalizacyjnych oczekiwany jest stopniowy wzrost zarówno liczebności populacji, jak i bioróżnorodności fauny tego obszaru.

Proces rewitalizacji zbiorników wodnych w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczął się w 2005 roku od zbiornika wodnego w Rosarium. W 2009 roku po pięćdziesięciu latach udało się wyczyścić Kanał Regatowy. Kosztowało to 400 tys. złotych. W minionym sezonie trwały prace na stawie „Cichy Zakątek”. Są już prawie zakończone, pozostały tylko kosmetyczne poprawki. W trakcie realizacji jest rewitalizacja stawu „Perkoz”. Rewitalizacja zbiorników wodnych w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku to ogromna inwestycja, wymagająca przede wszystkim ogromnych nakładów finansowych. Czyszczenie Kanału Regatowego kosztowało 400 tys. zł, rewitalizacja „Cichego Zakątka” 152 tys. zł, a stawu „Perkoz” – 217 tys. zł.

Całkowity koszt planowanego zadania – rewitalizacji Stawu Hutniczego – wynosi 2,5 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.