PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrewitalizują linię kolejową Rybnik-Chałupki

  • PAP    30 lipca 2014 - 14:43
Zrewitalizują linię kolejową Rybnik-Chałupki

W grudniu 2015 r. pociągi mają pokonywać liczącą 32 km trasę z Rybnika przez Wodzisław Śląski do Chałupek przy czeskiej granicy w 40 min. - osiągając na niej prędkość do 80 km/h. W Wodzisławiu podpisano umowę z wykonawcą rewitalizacji trasy.
Chodzi o część ważnego połączenia kolejowego Katowic przez Rybnik i Wodzisław Śląski z granicą państwa w Chałupkach i dalej - z Bohuminem, Ostrawą i czeską siecią kolejową.

Obecnie pociągi osobowe między Rybnikiem a Wodzisławiem Śląskim jeżdżą z prędkością 20-40 km/h (12 km w ok. 19 minut). W grudniu 2012 r., wraz z przejęciem połączeń kolejowych w regionie przez Koleje Śląskie, w ogóle zrezygnowano z uruchamiania pociągów między Wodzisławiem a Chałupkami. Powodem był katastrofalny stan infrastruktury - bardzo wolno jeżdżące pociągi nie miały pasażerów.

We wrześniu 2012 r. inwestycja, o którą od lat apelowały m.in. lokalne samorządy, zyskała unijne wsparcie. Warty 159,7 mln zł netto projekt przewidujący 98 mln zł dofinansowania z UE trafił wówczas na listę podstawową programu Infrastruktura i Środowisko. Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu PLK ogłosiły w październiku ub. roku.

Czytaj też:  Wyremontują linię kolejową Rybnik-Chałupki

Przystąpiło do niego jedenastu wykonawców - dziewięć ofert odrzucono. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum z liderem - polskim oddziałem hiszpańskiej firmy Rubau oraz firmami Construcciones Rubau i Rover Alcisa. W środę przedstawiciele PKP PLK i wykonawcy podpisali wartą 143,5 mln zł netto umowę na stacji kolejowej w Wodzisławiu - jednej z tych, które obejmą pracę.

"Na Śląsku PKP modernizuje 500 km torów. Wartość projektów inwestycyjnych to blisko 4 mld zł. Trasa z Rybnika do Chałupek jest ważną częścią regionalnej sieci kolejowej. Pozwala łatwo dostać się koleją np. do czeskiej Ostrawy. To także ważny korytarz dla transportu towarowego" - mówił w środę w Wodzisławiu wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Czytaj też:  Pociągi między Rybnikiem, a Wodzisławiem Śląskim będą szybsze

"Rewitalizacja to najszybsza i najtańsza metoda usprawnienia ruchu na linii kolejowej, pozwalająca na likwidację ograniczeń prędkości oraz zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. To dobry sposób na wykorzystanie unijnych dotacji" - zaznaczył prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz.

Rewitalizacja połączenia Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki obejmie m.in. kompleksową wymianę torowisk na całej trasie, wymianę 39 rozjazdów, przebudowę peronów na wyższe i przystosowanie ich dla potrzeb osób niepełnosprawnych na trzech stacjach i sześciu przystankach; modernizację 24 przejazdów kolejowych, remont 31 obiektów inżynieryjnych, przebudowę 22,4 km sieci trakcyjnej, a także modernizację urządzeń sterowania ruchem i budynków związanych z prowadzeniem ruchu pociągów.

Kolejowe remonty, nazywane rewitalizacjami, są prostsze niż czasochłonne i drogie modernizacje. Te drugie zwykle zmierzają do podwyższenia prędkości pociągów, co często wiąże się z przebudową linii, a co za tym idzie - ze skomplikowanymi procedurami. Rewitalizacje zakładają natomiast odtworzenie pierwotnego stanu linii, nie wymagają więc np. zmian parametrów łuków czy drogiej infrastruktury środowiskowej.

Podczas prac rewitalizacyjnych ruch kolejowy między Rybnikiem a Wodzisławiem ma odbywać się jednym torem; prace pomiędzy Wodzisławiem i Chałupkami mają być prowadzone jednocześnie na obu torach. Podpisana w środę umowa zakłada zakończenie robót do końca października 2015 r. Docelowo to liczące 32 km połączenie będzie m.in. fragmentem trasy objazdowej dla międzynarodowej linii E65 Katowice-Zebrzydowice-Ostrawa.

Pierwotnie wraz z remontem linii kolejowej planowano budowę w pobliżu zlikwidowanego dworca autobusowego w Wodzisławiu nowego przystanku kolejowego "Wodzisław Śląski Centrum". Według wstępnych uzgodnień miasto miało przygotować dokumentację projektu przystanku. W ub.r. wodzisławscy radni przenieśli jednak środki na ten cel na inne zadania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.