PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrewitalizują tereny przydworcowe w Sopocie

  • PAP    12 grudnia 2013 - 16:16
Zrewitalizują tereny przydworcowe w Sopocie

Za około rok w Sopocie do użytku ma zostać oddany nowy dworzec PKP. Zrewitalizowane tereny przydworcowe, na których powstają m.in. hotel, kameralne centrum handlowo-usługowe i parking podziemny, mają być oddane do użytku w I kwartale 2015 roku.
W czwartek w Sopocie wmurowano kamień węgielny na budowie kompleksu dworcowego na terenie o powierzchni ok. 1,2 ha.

Dworzec i przyległe tereny są przebudowywane w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję finansuje i realizuje inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł, z czego 42 mln zł stanowi kredyt z unijnego funduszu Jessica.

Czytaj też:  50 dworców kolejowych na sprzedaż

Bałtycka Grupa Inwestycyjna w przyszłości będzie również zarządzała całym kompleksem.

W rejonie dworca PKP w Sopocie powstanie dwupoziomowy plac miejski połączony z deptakiem "Monciak", podziemny parking dla 270 aut, nowy dwupoziomowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel i galeria placówek handlowo-usługowych. Po zakończeniu inwestycji głównym punktem obszaru będzie promenada z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku. Swoją siedzibę będzie tam miała też sopocka mediateka, pierwsza w mieście. Zostanie też m.in. zmieniony ruch komunikacyjny w tym rejonie.

Inwestor szacuje, że w nowym kompleksie zatrudnionych będzie ok. 400 osób. W czerwcu br. rozebrano stary dworzec PKP i rozpoczęły się prace budowlane. Obecnie na terenie budowy codziennie pracuje ok. stu osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.