PARTNER PORTALU
  • BGK

Żubry w białostockim Akcencie ZOO mają nowy wybieg

  • PAP    7 stycznia 2012 - 10:42
Żubry w białostockim Akcencie ZOO mają nowy wybieg

Zakończył się kolejny etap modernizacji białostockiego Akcentu ZOO. Dzięki temu żubry mają nowy, większy wybieg, a także nowy paśnik i wiaty.
W tym roku zaplanowano dokończyć m.in. wybieg dla niedźwiedzia. Ogłoszony zostanie też przetarg na kolejne prace. W ramach zakończonych właśnie robót, w istniejącym od kilkudziesięciu lat minizoo powiększono wybieg dla żubrów, postawiono też wokół niego nowe ogrodzenie. Na wybiegu zbudowano dwie wiaty i paśnik, które wyglądem przypominają wiejskie budynki, a do ich budowy wykorzystano m.in. drewno i kamienie.

Modernizacja białostockiego miniogrodu zoologicznego rozpoczęła się w 2010 roku. Jak powiedział dyrektor departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta) Andrzej Karolski, zakończony właśnie etap prac kosztował ponad 550 tys. zł.

Pod koniec marca zostanie ogłoszony przetarg na realizację kolejnego. Będzie to m.in. budowa wybiegów dla wilków, muflonów i dzików, azylu ptactwa wodnego czy pomostu i kładki wokół stawu. Prace w tym etapie mają się zakończyć do końca 2012 roku. W budżecie miasta zarezerwowanych jest na ten cel 5 mln zł.

Natomiast do maja tego roku zakończą się prace związane m.in. z budową nowego pomieszczenia i wybiegu dla niedźwiedzia (razem z fosą i kaskadą). Wybudowane zostaną też woliery dla ptaków, jak również alejki spacerowe wokół ZOO.

Karolski szacuje, że przebudowa i dostosowanie tego miejsca do standardów współczesnych, będzie kosztowała w sumie blisko 10 mln zł. W kolejnych latach mają być jeszcze dokupowane np. nowe woliery dla ptaków czy klatki dla zwierząt.

Do tej pory w ramach modernizacji, oprócz przebudowy wybiegu dla żubrów, oczyszczono staw, wymieniono kanalizację i instalację gazową, przycięto drzewa, a także oczyszczono teren wewnątrz ogrodu z nieużywanych wolier i klatek. Sprzedano też lub oddano do innych ogrodów lub prywatnych hodowli blisko 40 zwierząt: lam, jeleni czy kóz. Miało to związek nie tylko z przebudową obiektu, ale także z rezygnacją z przetrzymywania zwierząt, które nie są przedstawicielami rodzimej fauny, jak i tych kłopotliwych w hodowli.

Obecnie w minizoo przebywa ok. 30 zwierząt. To m.in. jelenie, daniele, osiołki, żubry, niedźwiedź i liczne ptaki, jak pawie czy bociany.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sztruks, 2012-01-08 11:02:54

    nic lepszegp ich już nie mogło spotkać, jak nowy wybieg...