PARTNER PORTALU
  • BGK

Zupełnie nowy wiadukt herbski

  • PAP    19 sierpnia 2010 - 18:59

14,5 mln złotych kosztowała przebudowa wiaduktu herbskiego - jednego z ważniejszych elementów układu komunikacyjnego Kielc. Otwarcie obiektu zainaugurowały w czwartek zawody sportowe osób niepełnosprawnych.
Usytuowany nad torami kolejowymi wiadukt herbski - prowadzący do kieleckiej dzielnicy Herby - był remontowany przez 11 miesięcy. Ze względu na zły stan techniczny w całości rozebrano stary obiekt, a na jego miejsce zbudowano nowy.

Wyremontowany, długi na 30 metrów wiadukt ma szerszą jezdnię, a nośność konstrukcji zwiększyła się z 10 do 50 ton. Na całej długości budowli zamontowano ekrany akustyczne. Bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu poprawiła metalowa barierka oddzielająca pas jezdni od chodnika; wybudowano także szerokie chodniki.

Budowla znajduje się w ciągu ulicy 1-go Maja. W ramach inwestycji przebudowano także infrastrukturę podziemną i naziemną: sieci energetyczne, sieci trakcyjne, oświetlenie uliczne, urządzenia telekomunikacyjne, instalację gazową i wodociągową oraz kanalizację deszczową.

W planach jest także remont skrzyżowań ul. 1-go Maja z ulicami: Herbską, Pawią, Marii Skłodowskiej-Curie i Jagiellońską.

Inwestycję sfinansowano ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Otwarcie wiaduktu zainaugurowały w czwartek biegi osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. W rywalizacji wzięło udział kilkadziesiąt osób z kieleckiego Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji "Start". Zawodnikom nie przeszkodziła ulewa, która przechodziła nad Kielcami w czasie imprezy.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wręczył uczestnikom biegów upominki. Jak powiedział PAP, taka inauguracja oddanego do użytku obiektu komunikacyjnego ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych - bo bariery komunikacyjne dla nich są wszechobecne.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.