PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwiększą dofinansowanie do kolei do Modlina

  • Rafał Azarko    7 września 2010 - 11:58

Sukcesem zakończyły się rozmowy marszałka województwa mazowieckiego z ministerstwem infrastruktury. Dofinansowanie unijne na budowę linii kolejowej do lotniska w Modlinie zostało zwiększone z 34 mln zł do 102 mln zł.
Negocjacje w sprawie tak ważnej dla całego regionu inwestycji prowadzone były od zeszłego roku.

Orientacyjny koszt całej inwestycji to około 250 mln zł. 102 mln zł będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe środki musiałby wygospodarować samorząd województwa mazowieckiego.

Projekt zakłada modernizację bocznicy kolejowej na długości ok. 5,5 km. Obejmie ona wymianę nawierzchni torów, elektryfikację linii, budowę wiaduktu nad drogą krajową nr 62, wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz budowę końcowej stacji na terenie powstającego Portu Lotniczego w Modlinie.

Brane są pod uwagę dwa warianty budowy przystanku kolejowego: naziemny – stacja końcowa zlokalizowana ok. 250 m od terminala lotniska, oraz podziemny – stacja podziemna usytuowana równolegle do budynku terminala, w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Zwiększenie dotacji to szansa na realizację rozwojowego wariantu – podziemnej stacji na terenie lotniska, która dawałaby możliwość przyszłego połączenia lotniska zarówno z Warszawą, jak i np. z Płockiem.

O wyborze wariantu zadecyduje już wkrótce zarząd województwa mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.