PARTNER PORTALU
 • BGK

Żyrafy wrócą do śląskiego ZOO

 • PAP    16 lipca 2012 - 19:55
Żyrafy wrócą do śląskiego ZOO

Nowe pawilony dla żyraf i tygrysów powstaną w ciągu najbliższego roku w chorzowskim zoo. Przebudowana zostanie też obecna ptaszarnia, w której znajdzie się m.in. miejsce dla krokodyli.
Jak poinformowała dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Jolanta Kopiec, tego dnia podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji. Choć jej umowny termin to sierpień 2013 r., wykonawca zasygnalizował, że będzie starał się przyspieszyć go - być może o kilka tygodni.

W tym czasie za ok. 7,5 mln zł powstaną nowe pomieszczenia, które umożliwią prezentację nieobecnych tam od pewnego czasu zwierząt - żyraf i krokodyli. Dla placówki szczególnie wizerunkowo dotkliwy jest brak żyraf. Stojąca w alei prowadzącej do głównej bramy ogrodu awangardowa rzeźba tego zwierzęcia jest jednym z symboli śląskiego zoo.

Para żyraf, którą śląskie zoo planuje pozyskać w przyszłym roku, trafi do nowego całorocznego pawilonu zawierającego boksy hodowlane oraz ekspozycyjne. Z pawilonem sąsiadować będą wybiegi zewnętrzne o łącznej powierzchni 4,8 tys. m kw. - połączone z innym pobliskim wybiegiem - afrykańskim.

Dwa chorzowskie tygrysy, które teraz pokazywane są w zakratowanej wolierze, mają trafić do drugiego nowego całorocznego pawilonu. Budynek podzielony będzie na kotniki hodowlane oraz duży kotnik ekspozycyjny. Na przylegającym do niego, spełniającym współczesne standardy wybiegu przewidziano basen z kaskadą wodną o powierzchni ok. 30 m kw.

W ramach tej samej inwestycji odnowiony zostanie obecny pawilon dla ptaków. Prócz termomodernizacji, obiekt zostanie przebudowany. W części ekspozycyjnej przewidziano nowe woliery dla płazów i gadów, dioramy dla ptaków, wolierę dla krokodyli z dwoma basenami i wyjściem do woliery zewnętrznej, a także halę wolnych lotów dla ptaków o powierzchni około 100 m kw i wysokości 6 m.

Po przebudowie ptaszarni, do Chorzowa będą mogły wrócić mieszkające tam wcześniej krokodyle, obecnie przebywające - ze względu na brak warunków - w zoo w Bałtowie.

Budowę dwóch nowych pawilonów i rozbudowę jednego już istniejącego wykona konsorcjum siemianowickiej firmy Milimex oraz katowickiej TKS. Na realizację wartego ok. 7,5 mln zł przedsięwzięcia należący do samorządu regionu Śląski Ogród Zoologiczny pozyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013.

Z tego programu pokrytych zostanie 85 proc. kosztów inwestycji. Przedsięwzięciu nadano formalną nazwę "Rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie".

Prócz rozpoczynanego nowego projektu, śląskie zoo w ostatnim czasie zrealizowało dwie inwestycje poprawiające warunki dla zwierząt i zwiedzających. Od kwietnia tego roku można zwiedzać przebudowany pawilon antylop, w którym znalazły też nowe miejsce surykatki oraz cenne małpiatki. W poprzednim roku zoo zmodernizowało pawilon małp.

Przygotowywanym obecnie projektem, mającym szanse na realizację w przyszłym roku, jest przebudowa kotłowni i sieci ciepłowniczej, która ma m.in. znaczne obniżyć koszty funkcjonowania placówki. W 2014 r. śląskie zoo chciałoby zbudować nowy wybieg dla nieobecnych tam od lat fok - wraz z nowym basenem i stacją uzdatniania wody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • jUBILAT, 2012-08-08 22:06:15

  Nie ma o czym mówić! To jest bardzo oczekiwane i pożądane !!!
 • JEDYNAK, 2012-08-08 21:40:09

  to nie tylko kwestia chęci ale wręcz obowiązku, powinności czy też przeznaczenia...
 • SWAT, 2012-08-08 21:20:27

  TAK NAPRAWDĘ!!! BARDZO TEGO CHCĘ !!!!