PARTNER PORTALU
  • BGK

13 grudnia. Warszawa, Gdańsk, Łódź, Lublin, Katowice, Poznań, Białystok: Marsze i protesty na ulicach miast

  • pt/pap    13 grudnia 2016 - 15:25
13 grudnia. Warszawa, Gdańsk, Łódź, Lublin, Katowice, Poznań, Białystok: Marsze i protesty na ulicach miast

Archiwlane zdjęcie z 1981 (fot.Dariusz Molik/zbiory ECS w Gdańsku)

• 13 grudnia przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
• Ulicami wielu polskich miast przejdą liczne manifestacje, w Warszawie zaplanowano ich aż siedemnaście.
Dwie najważniejsze i największe marsze odbędą się w stolicy. Na godzinę 16.30 zaplanowany jest marsz KOD, który odbędzie się pod hasłem "Stop dewastacji Polski".

Uczestnicy przejdą spod dawnej siedziby KC PZPR, Alejami Jerozolimskimi pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Przewidywany jest udział ok. 30 tys. osób.

PiS początkowo zapowiadało marsz w obrębie placu Trzech Krzyży i pobliskich ulic. Jak się jednak okazuje, o godz. 18 dojdzie jedynie do zgromadzenia na placu Trzech Krzyży. Przemowę ma wygłosić prezes Jarosław Kaczyński.

Łącznie w całej Warszawie zaplanowano 17 manifestacji.

W związku z manifestacjami policja uruchamia specjalną infolinię. Od godziny 15 od numerem 22 603 80 38 można uzyskać informacje o utrudnieniach w ruchu drogowym

Zgromadzenia odbywać się będą także w innych miastach, poza Warszawą najliczniej w Gdańsku, gdzie zgłoszono cztery manifestacje. Przemarsz ulicami w godz. 18-20 organizuje NSZZ Solidarność.

W katedrze na Wawelu zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" organizuje mszę w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerują przed Krzyż Katyński, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze. Wieczorem na Rynku Głównym happening pod hasłem "Obalamy dyktaturę" zorganizuje KOD.

Pikieta w Łodzi

W Łodzi KOD zapowiedział pikietę pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej. Do manifestacji pod hasłem "Pełzający stan wojenny" dołączyły się m.in. lokalne struktury PO, Nowoczesnej i SLD oraz organizacje obywatelskie.

Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" pamięć o ofiarach stanu wojennego uczci m.in. mszą oraz przemarszem pod "Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka".

We Wrocławiu działacze NSZZ "Solidarność" rozpoczną obchody od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym "Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności" oraz pod tablicą, upamiętniającą śp. Tadeusza Kosteckiego, który był pierwszą śmiertelną ofiarą stanu wojennego w tym mieście.

Rocznicowe obchody w Poznaniu rozpocznie złożenie kwiatów w miejscach pamięci: przy pomnikach, tablicach i głazach poświęconych ks. Popiełuszce, o. Honoriuszowi Kowalczykowi, a także Wojciechowi Cieślewiczowi i Piotrowi Majchrzakowi.

Podświetleniem hali widowiskowo-sportowej Spodek w biało-czerwone barwy uczczą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Katowice. Zaplanowano również odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie bloku w pobliżu kopalni Wujek, gdzie mieszka pierwszy przewodniczący Solidarności w tej kopalni Jan Ludwiczak.

"Marsz wkurzonych", w ramach ogólnopolskiego Strajku Obywatelskiego, organizują w Katowicach KOD, Nowoczesna, Partia Zielonych, Kongres Kobiet oraz organizacje Niezłomne Śląskie i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Uczestnicy protestu mają spotkać się o 17.30 na katowickim rynku.

Region Świętokrzyski KOD o godz. 17 przed siedzibą biura okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach organizuje regionalną odsłonę ogólnopolskiego protestu. Podobne demonstracje mają też odbyć się w Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim.

W Olsztynie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, organizowane przez NSZZ "Solidarność" Regionu Warmińsko-Mazurskiego, odbędą się do godz. 17 przy pomniku Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności.

Strajk Obywatelski w Lublinie

Główne obchody rocznicy stanu wojennego lubelska Solidarność zaplanowała w Świdniku.
W Lublinie odbędzie się Strajk Obywatelski, który zgromadzi się na ul. Królewskiej, przed kamienicą, w której mieszczą się biura posłów PiS. Manifestacje KOD mają odbyć się też w Zamościu i Białej Podlaskiej.

Szczeciński KOD zaplanował protest na pl. Solidarności, gdzie 17 grudnia 1970 r. zginęło od kul wojska i milicji 16 osób, a ponad 100 zostało rannych.

Głównym punktem organizowanych w Gorzowie Wlkp. obchodów będzie spotkanie wojewody z działaczami NSZZ "Solidarność" z tego miasta.

W Zielonej Górze po mszy zostaną złożone kwiaty i wieńce przed pomnikiem robotników solidarności. 

W Białymstoku w centrum miasta odbędzie się Strajk Obywatelski pod hasłem "Stop dewastacji Polski". Protest ma rozpocząć się o godz. 17 przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: