PARTNER PORTALU
  • BGK

16 sierpnia dowiemy się czy Gdańsk zostanie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego  

  • pt    14 sierpnia 2017 - 12:03
16 sierpnia dowiemy się czy Gdańsk zostanie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego   
Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza skautingu (fot.mat.prasowe ZHP)

16 sierpnia, podczas konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku, dowiemy się czy Polska, czy Korea Południowa otrzyma prawo organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.
• Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza skautingu. W 2023 r.

• W 25. Jamboree, ma wziąć udział około 50 tysięcy skautów z ponad 160 krajów.

• Światowa Konferencja Skautowa (WOSM) w Baku zaczyna się 14 sierpnia i potrwa do 17 sierpnia

Związek Harcerstwa Polskiego pierwszą deklarację kandydowania do organizacji Światowego Jamboree Skautowego złożył w 2011 w Szwecji, a od 2015 roku w długofalowym procesie przygotowań ma rzetelnego partnera – miasto Gdańsk.

 - Chcemy zaprosić w 2023 roku do Polski skautów z całego świata! Oficjalna prezentacja naszej kandydatury odbędzie się dokładnie dokładnie w tym samym dniu, kiedy 90 lat wcześniej założyciel skautingu, Lorda Baden Powella odwiedził Polskę. Tu w Trójmieście, na Polance Redłowskiej - mówi harcmistrzyni Małgorzata Sinica, Naczelnik ZHP.

Do Baku rusza 50-osobowa delegacja Polski, w skład której wchodzą głównie reprezentanci ZHP, instruktorzy - wolontariusze, którzy są odpowiedzialni za kontakty międzynarodowe oraz promocję oraz przedstawiciele partnerów ZHP w przygotowaniach kandydatury.

Gdańsk reprezentował będzie prezydent Paweł Adamowicz wraz ze swoim zastępcą, Piotrem Grzelakiem.

Światowa Konferencja Skautowa (WOSM) w Baku zaczyna się 14 sierpnia i potrwa do 17 sierpnia. Uczestniczy w niej ponad 1,5 tys. osób, delegatów i obserwatorów z wszystkich zrzeszonych w WOSM krajów.

Podczas wydarzenia podejmowane są najważniejsze decyzje dla ruchu skautowego: wprowadzane są zmiany do Konstytucji WOSM, zatwierdzane sprawozdania, udzielane absolutoria, wybierane są nowe władze oraz organizatorzy kolejnych międzynarodowych wydarzeń, w tym organizatorzy 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Od 7 sierpnia w Gabali trwa poprzedzające konferencję Forum Młodych. Uczestniczy w nim aktywnie, jako delegaci z prawem głosu, pięcioro instruktorów z Polski.

 - Podczas konferencji ważna jest każda chwila, podkreśla harcmistrz Karol Gzyl, Komisarz Zagraniczny ZHP i szef projektu Jamboree 2023. - Każdy członek delegacji ma zadania do spełnienia. Odbędą się ostatnie spotkania z wybranymi krajami, będziemy aktywnymi uczestnikami przygotowanych na konferencji warsztatów, zaangażowani w głosowania nad ważnymi dla światowego skautingu sprawami.

Dodatkowym elementem promocji jest stoisko ZHP. Ma oddawać hasło „Bądź iskrą”, które buduje pozytywny wizerunek Polski na całym świecie i przypomina, że iskra pokojowych zmian „Solidarności” wyszła z Gdańska.

Zbudowane z lekkich i ekologicznych materiałów, wzbogacone o ekrany, na których pokazane będą materiały filmowe z pięknym Gdańskiem, malowniczymi regionami Polski i aktywnościami harcerskimi.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.