PARTNER PORTALU
  • BGK

28 maja WSA zajmie się zmianą nazwy al. Armii Ludowej na L. Kaczyńskiego w Warszawie

  • PAP/MIW    16 kwietnia 2018 - 14:47
28 maja WSA zajmie się zmianą nazwy al. Armii Ludowej na L. Kaczyńskiego w Warszawie
Jeszcze w lutym tego roku można było napotkać w Warszawie tabliczki z nazwą ulicy Armii Ludowej (fot. PTWP / MIW)

Na 28 maja wyznaczona została m.in. rozprawa ws. zarządzenia wojewody mazowieckiego z listopada zeszłego roku w sprawie zmiany nazwy stołecznej al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego - poinformował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy, z inicjatywy PO, zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.

W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego.

- Wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie wykonuje tzw. zarządzenie zastępcze. Skoro władza samorządowa sama się zrzeka, czegoś nie wykonuje, a powinna (...) trzeba to wykonać przez decyzje, które są przypisane ustawowo. Z tego oczywiście skorzystałem - mówił wtedy Sipiera.

Wówczas - w połowie listopada ub.r. - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych i nie konsultował zmian z mieszkańcami.

 -Termin rozprawy wyznaczono na dzień 28 maja o godz. 10.30 - poinformował na swej stronie internetowej WSA odnosząc się do skargi na zarządzenie o zmianie nazwy al. Armii Ludowej na al. L. Kaczyńskiego. Wcześniej - postanowieniem z 1 lutego tego roku - WSA odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia o zmianie nazwy tej ulicy.

Jednocześnie WSA wyznaczył terminy w sprawach większości skarg na pozostałe zarządzenia zastępcze wojewody.

Rozprawy w związku z tymi skargami mają rozpocząć się 28 maja o godz. 9. Na ten dzień - poza sprawą al. L. Kaczyńskiego - wyznaczono jeszcze 11 innych rozpraw. Z kolei na 29 maja wyznaczono 13 takich rozpraw, następne rozprawy mają zaś odbyć się 30 maja. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.