PARTNER PORTALU
  • BGK

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co w programie?

  • aw/PAP    6 września 2017 - 17:55
42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co w programie?
W tym roku w Gdyni, jak dodał, zobaczymy 50 filmów w trzech konkursach (fot.pixabay)

17 filmów, w tym osiem autorstwa debiutantów oraz m.in. nowe produkcje Łukasza Palkowskiego i Roberta Glińskiego, powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-23 września.
"Wróciliśmy do starej nazwy festiwalu. Nie zmieniliśmy jej, tylko z inicjatywy środowiska - głównie Stowarzyszenia Filmowców Polskich - postanowiliśmy utrzymać tę markę, którą ma za sobą ponad czterdzieści lat historii. (...) W nazwie podkreślamy polski charakter Festiwalu, który poświęcony jest polskiej twórczości filmowej i jej dokonaniom za ostatni rok" - przypomniał na środowej konferencji prasowej dyrektor imprezy (w ostatnich latach po prostu Festiwalu Filmowego w Gdyni) Leszek Kopeć.

W tym roku w Gdyni, jak dodał, zobaczymy 50 filmów w trzech konkursach. "Łącznie pokażemy 150 filmów, ale proszę się nie przerażać tą liczbą - część z nich to krótkie metraże, zarówno konkursowe, jak i filmy animowane w sekcji +Kino dzieciom+ i bardzo ważnej sekcji programowej poświęconej w tym roku 70-leciu polskiej animacji filmowej" - podkreślił.

17 filmów prezentowanych w Gdyni powalczy o najważniejsze festiwalowe wyróżnienie - Złote i Srebrne Lwy przyznawane w Konkursie Głównym. Na statuetki mają szanse twórcy 17 obrazów, wśród których znalazło się ośmioro debiutantów oraz dwoje twórców drugich filmów - najwięcej od dekady. Większa w tym roku w Konkursie Głównym jest także reprezentacja filmów stworzonych przez kobiety - w zeszłym roku były to trzy produkcje, w tym roku będzie ich siedem.

Dziesięć konkursowych produkcji będzie miało w Gdyni swoje premiery, w tym "Atak paniki" Pawła Maślony, "Catalina" Denijala Hasanovicia, "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koksa, "Czuwaj" Roberta Glińskiego, "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak, "Reakcja łańcuchowa" Jakuba Pączka, "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego.

Oprócz tego w konkursie znalazły się: "Amok" Kasi Adamik, "Pokot" Agnieszki Holland, "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej, "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, "Volta" Juliusza Machulskiego oraz "Wyklęty" Konrada Łęckiego.

Najlepszy film w Konkursie Głównym wybierze jury w składzie: Jerzy Antczak (przewodniczący), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska oraz Anna Wunderlich.

Siedem filmów, w tym dwa debiuty i dwa filmy drugie, zostanie pokazanych w kolejnej sekcji z szansą na nagrody - Konkursie Inne Spojrzenie. Będą to: "Dzikie róże" Anny Jadowskiej, "Niewidzialne" Pawła Sali, "Photon" Normana Leto, "Szatan kazał tańczyć" Katarzyny Rosłaniec, "Tarapaty" Marty Karwowskiej, "Theatrum Magicum" Marcina Giżyckiego oraz "TodMachine" Bogusława Kornasia.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych - powstałych po połączeniu dwóch sekcji istniejących w poprzednich latach, Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych i Konkursu Młodego Kina - zaprezentowanych zostanie 26 tytułów, w tym m.in. "60 kilo niczego" Piotra Domalewskiego, "Badylok" Karoliny Kłapkowskiej, "Koniec" widzenia Grzegorza Mołdy, "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej i "Milczenie polskich owiec" Macieja Stuhra.

W ramach sekcji pozakonkursowych zaplanowano projekcje m.in. w cyklach "Czysta Klasyka - In memoriam" (m.in. "Trzeba zabić tę miłość" ku pamięci Janusza Głowackiego oraz "Popiół i diament" ku pamięci Andrzeja Wajdy), "Polonica" (koprodukcje międzynarodowe z polskim udziałem, w tym "Zwierzęta" Grega Zglinskiego, "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noelle, "Światło i cień" Yesim Ustaoglu).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.