PARTNER PORTALU
  • BGK

5 Kongres Ruchów Miejskich: Aktywiści o najważniejszych kwestiach dla miasta

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    22 maja 2017 - 09:59
5 Kongres Ruchów Miejskich: Aktywiści o najważniejszych kwestiach dla miasta
Uczestnicy 5 KRM podczas podsumowania kongresu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (fot. facebook.com/KongresRuchowMiejskich)

Przez cztery dni miejscy aktywiści i działacze brali udział w spotkaniach, warsztatach, dyskusjach dotyczących najważniejszych spraw polityki miejskiej jak m. in.: problematyka mieszkaniowa, ekologia miejska, małe i średnie miasta, współdecydowanie mieszkańców, rewitalizacja, czy przyszłe wybory samorządowe.
• Debatą „Tak dla demokracji miast: nowe wyzwania polityczne dla miast i ruchów miejskich” zakończył się w niedzielę (21 maja) V Kongres Ruchów Miejskich.

• Tym razem na miejsce kongresu wybrano Śląsk i Zagłębie. Po raz pierwszy panele, spotkania, debaty odbywały się w kilku miastach: Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Rybniku, Bytomiu i Świętochłowicach.

• Wypracowane propozycje posłużą jako podstawa stanowisk i apeli do władz lokalnych i centralnych o zmiany niektórych przepisów.

Już po raz piaty ruchy miejskie z całej Polski spotkały się na kongresie, by rozmawiać o polityce miejskiej i sprawach ważnych dla mieszkańców ale i też samych ruchów miejskich.

Na nadzwyczajnym Walnym Zebraniu członkiń i członków Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich (Fed-KRM) wybrano zarząd w składzie: prezes Lech Mergler (Prawo do Miasta Poznań oraz wiceprezeski: Marta Bejnar-Bejnarowicz (Ludzie dla Miasta Gorzów) i Sylwia Kowalska ( Czas Mieszkańców, radna Torunia).

- Największa siłą ruchów miejskich są ludzie i wartości jakimi się kierujemy. Miasta są źródłem demokracji lokalnej. Musimy oddziaływać i reagować na także na takie zjawiska jak globalna zmiana polityczna i „dobra zmiana” w Polsce – mówił Lech Mergler.

Trzy stanowiska

Podczas piątego kongresu przyjęto trzy stanowiska. Pierwsze dotyczy miasta równych szans i jest to apel do samorządów, by przyjmowały miejskie strategie równych szans.
- Jeśli włodarze chcą dobrze rządzić, musza nie tylko mówić o demokracji ale i ją stosować. Demokracja to równość i to absolutna podstawa – podkreślała Lidia Makowska (Lepszy Gdańsk) . Zachęcano miasta do przyjmowania Karty różnorodności oraz Karty równych praw kobiet i mężczyzn.

Drugie stanowisko dotyczyło regulacji rzek. Ruchy miejskie są przeciwne rządowemu programowi rozwoju żeglugi śródlądowej, który skutkować ma regulacją rzek.

Trzecie stanowisko nawiązywało do poprzedniego kongresu, na którym udzielono poparcia prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Słupska Robertowi Biedroniowi i prezydentowi Gorzowa Wielkopolskiego Jackowi Wójcickiemu. Dwaj pierwsi poparcie zachowali w uznaniu za dzielność swoją i urzędów, a trzeci to poparcie stracił.

Czytaj też:Kongres Ruchów Miejskich wycofał poparcie dla Jacka Wójcickiego

Od zieleni po wybory

Główna części kongresu polegała na pracach w grupach warsztatowo-seminaryjnych. Tematyka tych spotkań była bardzo różnorodna.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.