PARTNER PORTALU
  • BGK

77-lecie wybuchu II Wojny Światowej

  • parlamentary.pl    1 września 2016 - 07:51
77-lecie wybuchu II Wojny Światowej
Obchody wybuchu II Wojny Światowej. (fot.: twitter.com/prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz wraz z weteranami uhonorowali poległych na Westerplatte.
• Prezydent, w przemówieniu wygłoszonym 1 września cytował Lecha Kaczyńskiego: "Nigdy nie wolno ulegać i okazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu".
• 1 września 1939 roku wybuchła II Wojna Światowa, mija 77 lat od tego tragicznego wydarzenia, które pogrążyło świat w 6 latach konfliktu zbrojnego.
1 września, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.Uświetnił je obecnością prezydent Andrzej Duda, nie zabrakło też wojska, Gwardii Honorowej, przedstawicieli najważniejszych władz państwowych i lokalnych (w tym prezydenta Gdańska). Szczególne miejsce wśród zebranych zajmowali weterani konfliktu sprzed 70. lat.

Pierwszym punktem programu obchodu rocznicy było złożenie kwiatów na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego znajdującym się na terenie Westerplatte. Tutaj polscy wojskowi jako jedni z pierwszych stawili opór hitlerowskiej agresji na II Rzeczpospolitą.

Potem rozbrzmiał dźwięk syren, który inaugurował spotkanie.

- Witam prezydenta Polski! Witam marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Wśród nas również premier Beata Szydło i członkowie rządu - mówił w pierwszych słowach uroczystości Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Ponad 70 mln ludzi straciło życie w II Wojnie Światowej. Oddajemy im wszystkim pokłon - mówił dalej.

Prezydent Gdańska następnie poprosił o zabranie głosu Andrzeja Dudę. Prezydent wygłosił przemowę.

- 77 lat temu rozpoczęła się wielka wojna, rozpoczęła się bez żadnej zapowiedzi. Tu na Westerplatte bronili się przez siedem dni pod ciągłym atakiem trzykrotnie silniejszych sił niemieckich - przypominał najważniejsze fakty prezydent. - Pamięć o nich, o tym czego dokonali, nie zniknie. I chociaż kraj przez lata znajdował się pod okupacją i panoszył się tu terror, to Polacy byli zawsze dumni z obrońców ojczyzny.

Następnie Andrzej Duda odwołał się do samego Gdańska, który jako miejsce inauguracji II Wojny Światowej, ale także jako punkt późniejszego oporu wobec komunizmu (nawiązanie do obchodów z 31 sierpnia) był i jest "wielkim symbolem".

- Odniosę się do słów wielkiego polityka, do słów Lecha Kaczyńskiego - cytował swojego poprzednika prezydent Duda. - Mówił on w 2009 r., że nigdy nie wolno ulegać i okazywać słabości wobec żadnego totalitaryzmu. Słabość i niezdecydowanie kończą się wojną i milionami ofiar.

Po tych słowach prezydent Duda napomniał o sytuacji międzynarodowej, która dzisiaj przeżywa trudności.

- Nie możemy godzić się na łamanie prawa międzynarodowego, nie możemy zgodzić się na odbieranie słabszym tego, co mają - kończył prezydent jeszcze raz apelując do zebranych o hołd dla poległych na Westerplatte.

Po jego słowach rozbrzmiała modlitwa za poległych. Wspomniano też Lecha Kaczyńskiego, który zginął w tragicznym locie do Katynia w 2010 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.